Hizmet Sektörüne Yeni Normale Uyum Rehberi!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Hizmet Sektörüne Yeni Normale Uyum Rehberi!
02.06.2020 13:00:06

 

Hizmet Sektörüne Yeni Normale Uyum Rehberi!

Sağlık Bakanlığı, “Restoran, lokanta, kafe, pastane, börekçi, tatlıcı ve içerisinde yeme-içme hizmeti sunan işletmelerde alınması gereken önlemler” uyum rehberi yayınlandı.

Rehberde, yeme-içme sektöründeki işletmelerin faaliyetlerinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi amacıyla, halen faal olan veya faaliyete geçecek olan yeme-içme tesisleri ve bünyesinde yeme-içme bulunduran tesislerde alınması gereken önlemler yer alıyor.

 

Rehberde tedbirlerin restoran, lokanta, kafeler ile içinde yeme-içme hizmet alanı bulunan dinlenme tesisleri, kitapçılar, büfe ve kantinler ile diğer işletmelerin restoran-kafe bölümleri dahil yeme-içme sektöründeki işletmeler için de geçerli olduğuna belirtildi.

 

SOSYAL MESAFE PLANINA UYGUN DÜZENLENECEK

Rehberde yer alan tedbirlere göre, tesis işletmecileri, tesisin tamamında sosyal mesafe önlemlerini almakla yükümlü olacak. Maskesiz müşterilerin içeri alınmaması istenirken, yemek salonları, giriş alanı ve holü, ilave salonlar gibi genel alan kullanımları ve açık alanlar dahil tesisin tamamı sosyal mesafe planına uygun olarak düzenlenecek.

Ayrıca, tesisin içinde veya dışarısında sıra oluşabilecek her yerde 1,5 metre ara ile sosyal mesafe işaretlemeleri yapılacak. Masalarda sadece karşılıklı oturma düzenine geçileceği duyurulurken, masa yanlarına sandalye konulmaması istendi.

Öte yandan, her masada el antiseptiği veya kolonya bulundurulacak. Genel tuvaletlerin giriş kapıları ise mümkünse otomatik kapı sistemi olarak düzenlenecek.

Sağlık Bakanlığı Normale Uyum Rehberi Normalleşme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER