Kalbiniz İçin Sigarayı Bırakın
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Kalbiniz İçin Sigarayı Bırakın
30.05.2022 17:22:41

 

Kalbiniz İçin Sigarayı Bırakın

Sağlıklı bir kalbin sadece kalp hastalıklarından korunmak için değil, şimdi ve gelecekte hayatın tadını çıkarmak için yeterli enerjiye sahip olmak açısından da önemli olduğunu belirten VM Medical Park Samsun Hastanesi Kardiyoloji Kliniği’nden, Uzm. Dr. Ali Ekber Ataş, “Sigara koroner kalp hastalıklarını, hızlandırıcı faktörlerin en önemlilerindendir ve doğrudan akciğeri etkilediği için kalp ameliyatı olan hastalarda da ameliyat sonrası ciddi sorunlara neden olmaktadır” dedi.

VM Medical Park Samsun Hastanesi Kardiyoloji Kliniği’nden, Uzm. Dr. Ali Ekber Ataş, 31 Mayıs Dünya Tütüne Hayır Günü’nde kalp sağlığı için sigarayı bırakılmasının önemine değinerek açıklamalarda bulundu.

SİGARA KAN DAMARLARINA ZARAR VERİYOR

Sigara tüketiminin sağlığa zararlarına dikkat çeken Uzm. Dr. Ali Ekber Ataş, “Sigara koroner kalp hastalıklarını hızlandırıcı faktörlerin en önemlilerindendir ve doğrudan akciğeri etkilediği için kalp ameliyatı olan hastalarda da ameliyat sonrası ciddi sorunlara neden olmaktadır. Sigara, kardiyovasküler kalp ölümlerinin 5’te 1’inin sorumlusudur. Sigaranın iyi kolesterolü düşürdüğünü, kan akışını zorlaştırdığını ve yüksek kan basıncına yol açarak kan damarlarına zarar verdiğini bilmekteyiz” açıklamasında bulundu.

YÜKSEK KOLESTEROL KALP DÜŞMANI

Stresin vücutta salgılattığı çeşitli hormonların yarattığı tahribat sonucu başta kalp olmak üzere tüm vücuda olumsuz etki yaptığını vurgulayan Uzm. Dr. Ataş, “Stres anında nefes alıp verme, tansiyon, kalp hızı, katekolamin düzeyleri artar. Bütün bunlar koroner arter hastalığı için bir risk faktörü olarak sayılabilir” şeklinde konuştu.

EGZERSİZ YAPIN

Vücudumuzun kalorileri yakmadığı takdirde yağ olarak depoladığını söyleyen Uzm. Dr. Ali Ekber Ataş, “Bunun fazlası da daha yüksek trigliserid ve kötü kolesterol anlamına geliyor. Bu da kalbiniz için kötü bir haberdir. Günde yapılan 30 dakikalık egzersiz kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaktadır” diye konuştu.

Kalbiniz İçin Sigarayı Bırakın
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri