Mavi Bilyelerimi İstiyorum Kırmızı Kanı Değil
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Mavi Bilyelerimi İstiyorum Kırmızı Kanı Değil
13.10.2020 06:45:32

 

Mavi Bilyelerimi İstiyorum Kırmızı Kanı Değil

Kaç zamandır etrafımızda yaşanan katliamlar, savaşlar, işgaller, açlık ve cinayetler gibi birtakım olaylar üzerinde düşünüyorum. İnsan bu kadar hızlı bir değişim geçirir mi diye kafamı kaşıyıp duruyorum. İnsan büyüdükçe uğradığı haksızlıklara karşı tepki gösterme konusunda küçülüyor. Acaba bunu nasıl açıklayabiliriz? Acaba bunun yetiştirilme tarzımızla ya da eğitim sistemimizle bir ilişkisi olabilir mi? Bütün gün boyunca bu sorular için tırnaklarımı kemirip bitirdim.

Önce çocukluğumu hatırlamaya çalıştım. Bir haksızlığa uğradığımızda nasıl da kızıp öfkelenirdik, durmadan yerlere vurup gürültü çıkarır, tepinip durur ve ağlardık. Avaz avaz bağırıp çığlıklar koparırdık. Tüm bunları yapmak için bazen bir oyuncağımızın elimizden alınması yeterliydi.

Çok iyi hatırlıyorum; hem de sıcak bir ekmek tazeliğinde hatırlıyorum; Bana alınan yeni bir ayakkabı küçük kardeşime verilince, kıyametleri koparmıştım. Ağlamıştım. Herkesten küsmüştüm. Yemek de yememiştim o akşam. Hele mavi bilyemiz alınmışsa, bisikletimiz çalınmışsa, nasıl da öfkelenip aslanlar gibi köpürürdük. Ne pahasına olursa olsun, hiç kimseden korkmadan tepki gösterip hakkımızı arardık. Bazen elimize aldığımız taşları fırlatıp camları bile kırardık. O çocuk halimizle ölesiye hakkımızı arardık. Bir kenarda duran eski oyuncağımızı akşam misafirliğe gelen komşunun çocuğu alınca, nasıl da değerli olurdu, bizim için eski oyuncağımız.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER