Meclis'te Deprem Araştırma Komisyonu Kuruldu!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Meclis'te Deprem Araştırma Komisyonu Kuruldu!
05.11.2020 09:30:34

 

Meclis'te Deprem Araştırma Komisyonu Kuruldu!

TBMM'de beş partinin ortak kararıyla depremlerin zararını en aza indirecek önlemlerin saptanması için araştırma komisyonu kuruldu.

İzmir depreminin ardından mecliste bir araştırma komisyonu kurulup kurulmayacağı tartışması; AK Parti, MHP, CHP, İyi Parti ve HDP'nin anlaşmasıyla sonuçlandı.

TBMM Danışma Kurulu toplantısında, partilerin grup başkanvekilleri deprem araştırma komisyonu kurulmasına dönük tüm önergelerin birleştirilerek görüşülmesini kararlaştırdı.

TBMM Genel Kurulu'nda depremle ilgili meclis araştırması açılması konusundaki ortak önerge üzerinde söz alan CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, 1999 Marmara depreminin ardından getirilen özel iletişim vergisinden toplanan 35 milyar doların nereye gittiğinin meclis komisyonunca araştırılmasını istedi.

MHP'li Hasan Kalyoncu MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin grup toplantısında söylediği ve kamuoyunda tartışma yaratan "Riskli binada oturmak tercih edilmemeli" sözlerini dile getirdi.

 

VERGİLER NEREYE GİTTİ

AK Parti Grup Başkanvekili Cihat Özkan, deprem vergilerinin nereye gittiğine ilişkin açıklama yaptı.

Özkan, "Depreme karşı güvence altına alınmış konut sayısı 1999’da 50 bindi, bu rakam 9 milyona ulaştı. 17 yılda deprem vergilerinden 147 milyar lira toplandı. Deprem bölgelerinde bunun 8,3 katı yani 1,21 milyar lira harcandı" diye konuştu.

TBMM Deprem Araştırma Komisyonu, siyasi partilerin komisyona temsilci göndermeleriyle çalışmaya başlayacak. Çalışma süresi 3 ay olarak belirlenen komisyon, gerekli görürse çalışmalarını bir ay daha uzatabilecek. Komisyon raporunu en geç 4 ay içinde tamamlayacak.

TBMM Meclis Deprem Araştırma Komisyonu İzmir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER