Güncel
Giriş Tarihi : 08-04-2023 15:14   Güncelleme : 08-04-2023 15:14

Millet İttifakı İttifak Protokolü Yazmayı Bile Beceremiyor

​Millet İttifakı bildiğiniz komedi programı gibi…..

Millet İttifakı İttifak Protokolü Yazmayı Bile Beceremiyor

5819 Sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu’nun 12/A maddesine göre ittifak protokolünü ve protokoldeki değişiklikleri genel başkanların imzalaması gerekiyor…

Partiler aday listelerinin verilmesi için belirlenen tarihten (9 Nisan) en az 3 gün önce ittifaktan çekilebiyor.. 9 dan 3 ü çıkarınca kaç kalacağını hesaplanmakta zorluk çekeceklere kolaylık olsun diye, partilerin ittifaktan çekilmeleri için son günün 6 Nisan olduğunu da YSK açıklamış.

YSK’ya 7 Nisan tarihinde, Ek Açıklama diye bir dilekçe verilmiş. Altında 5 partinin genel başkan yardımcılarının imzası var. Demokrat Parti Genel Sekreteri Doç.Dr.Serhan Yücel’in, kim adına imza attığı da yazılmamış.

Dilekçede Demokrat Parti, DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Saadet Partisi  kendi logoları ile ittifakta yer almayacaklar, adaylarını CHP listesinden gösterecekler, İYİ Parti ve CHP kendi logoları ve listeleriyle seçime katılacaklar diye yazmışlar

Kanuna göre; Seçim ittifakı protokolü YSK’ya teslim edildikten sonra partilerin, seçim ittifakından çekilmek veya ittifak protokolünü değiştirmek yetkileri bulunuyor. Bunun da süreleri var. Şimdi bu dilekçe ittifak protokolünü mü değiştiriyor? Yoksa partilerin bir kısmı, başka bir partinin listesinden seçime girmek için ittifaktan çekiliyor mu? Bu da belli değil.

Hem dilekçeyi yani süre geçtikten sonra vermişler, hem de yasa gereği sadece genel başkanların imzalayabileceği bir protokolde, genel başkanların imzası yok..

Demokrat Parti, DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Saadet Partisi  kendi logoları ile ittifakta yer almayacaklar diye yazmışlar. Bu ne demek? Yani ittifak devam mı ediyor yoksa ittifaktan çekildiler mi? Logoları olmayacak fakat isimleri olacak mı? O da belli değil.

 

İlk okul öğrencisinin  bile anlayacağı açıklıkta olan basit bir işlemi bile adam gibi yapmayı beceremediler.. Daha bir ittifak protokolü yazmayı beceremeyenler Türkiye’yi yöneteceğiz diyor…

 

Türkiye’nin muhalefetinin ciddiyetsizliğine gülsek mi ağlasak mi şaşırıyor insan…

Recep YAZGANRecep YAZGAN