Neye Yarar Bu Dünyanın Hasadı!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Neye Yarar Bu Dünyanın Hasadı!
31.05.2021 10:16:09

 

Neye Yarar Bu Dünyanın Hasadı!

Hayat, bize Allah’ın bahşettiği büyük bir nimet olarak ödüldür. Bu büyük nimetin kıymeti bilinmediği ve fıtrata aykırı bir yaşam sürüldüğünde ise sonu hüsrandır. Son pişmanlık fayda etmediğine göre kutsal değerler ve prensipler çerçevesinde bir hayat bizi sonsuzluğa taşıyacaktır.

Her insan hayatı boyunca plan ve hedefleri ile yaşamaktadır. Anı yaşamayı es geçerek hep gelecekte ki güzel günleri hayal etmektedir. Oysaki geleceğin ne getireceği belirsizdir o yüzden elimizdekinin kıymetini bilmek daha değerlidir. Fakat birçok insan bu ayrımı çok net göremediği için bir bakmış hayatının sonbaharına ulaşmış ve elde var sıfırdır. Çalışır, çabalar, biriktirir, istifler ve sürekli hayallerini öteler sıra hasada geldiğinde bir bakmış harman yeri bomboş, ne büyük gaflet. Oysaki inancımız makul çerçevede; yemeyi, içmeyi, gezmeyi, eğlenmeyi, giyinmeyi ve infak etmeyi emretmektedir. İfrat ve tefrite savrulmadan makul olan her zaman bir Müslümanın hedefi olmalıdır.

En büyük yanılgımız çalışıp kazanırken tüm varlığımızın bize ait olması yanılgısıdır. Bu büyük bir gaflet ve hatta delalettir. İnancımız kazancımızı belli bir oranda infak ederek ihtiyaç sahiplerini de gözetmemiz gerektiğini emretmektedir. Zekât önemli bir konu başlığı olarak sosyal dengeleri kurmak ve sosyal patlamaların önüne geçmek için bir emniyet supabıdır. “Komşusu açken, tok yatan bizden değildir” felsefesi bu durumu en veciz şekilde ifade etmektedir. Dolayısı ile kendi ailemizin dışında çevremiz ve komşularımızdan da sorumlu olduğumuz aşikârdır.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER