OMÜ İletişim Fakültesi’nde Kültür ve Turizm Haberciliği Masaya Yatırıldı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
OMÜ İletişim Fakültesi’nde Kültür ve Turizm Haberciliği Masaya Yatırıldı
15.12.2022 14:42:29

 

OMÜ İletişim Fakültesi’nde Kültür ve Turizm Haberciliği Masaya Yatırıldı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Türk İnternet Medya Birliği ve İnternet Medya Birliği ve Bilişim Federasyonu işbirliğiyle Kültür ve Turizm Haberciliğinin Yaygınlaştırılması konulu panel gerçekleştirildi.

Panele, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Onur Bekiroğlu, Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Avşar, Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Eda Turancı, Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Elif Emre Kaya, İMEF Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa ile Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Avukat Özge Eralp Evci katılarak birer sunum gerçekleştirdi.

KÜLTÜR SANAT HABERCİLİĞİ UZMANLAŞMA ALANI

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mustafa Güneşdoğdu Kampüsü İletişim Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen panelin açılış konuşmasını yapan Ondokuz Mayıs Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Onur Bekiroğlu, panelin Türk İnternet medya birliği ve internet medya ve bilişim federasyonunun yürütücülüğünde ve ortaklığında gerçekleştirilen bir proje olduğunu belirterek,

“Bu proje hem kültür ve turizm bakanlığı tarafından hem de içişleri bakanlığı tarafından desteklenen bir proje. Baktığımızda Kültür Sanat Haberciliği gazetecilikte medya sektöründe geleneksel bir uzmanlaşma alanı. Ama 21. yüzyıl içerisinde kültüre ilişkin kavrayışımız değiştikçe, genişledikçe kültür ve sanat haberciliğinin kapsamının da bir hayli genişlediğini görmek mümkün” diye konuştu.

DÜNYA BİR DİJİTAL DEVRİME DOĞRU GİDİYOR

Sunumunu gerçekleştirmek üzere söz alan Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Avşar ise konuşmasında, “Dezenformasyon konusu fevkalade önemli. Hayatımıza girdi. Ne yazık ki bir taraftan mücadele ediyoruz bir taraftan kendimizi korumaya uğraşıyoruz. Çünkü hepimiz haberlerin ağındayız. Bir taratan bir mesleki profesyonellik kazanmak istiyoruz. Diğer taraftan da mesleki standartları oluşturmak gibi bir çaba içerisindeyiz. Bu standartları kuşkusuz ki önce kendimizde oluşturmamız gerekiyor. Eğer kendimizde oluşturmazsak daha sonra bu standartların kendimizde olmayışından yakınma hakkını da kaybederiz. Dünya bir dijital devrime doğru gidiyor. İnternete erişim insan hakkı olarak tanımlanıyor artık. İster insan hakkı olsun ister temel hak olsun internete erişim noktasında devletlere bir yükümlülük var. Biz bireyler için de hak kısmı söz konusu. Dolayısıyla da devletler bizlerin internet erişimini mutlak suretle sağlamak zorundadırlar. Devletler veri güvenliğini de kontrol etmek durumundadırlar. Çünkü günde milyarlarca verinin aktığı bir alemden bahsediyoruz. Bu durumda devletler neden bu kadar müdahil diye soruyorlar, devletler müdahil olmasın da ne olsun” diyerek sözlerini şöyle tamamladı;

“Eğer teknolojiyi siz üretmiyorsanız sadece kullanıyorsanız emin olun o üretilen mecrada mutlaka yine o üretilen teknoloji üzerinden oluşturulan mecrada birileri sizin farkına bile varmadığınız şekilde buraları kontrol ediyordur. Bu insanlar çok büyük paralar kazanıyorlar. Fakat büyük paralar kazandıkları halde burada vergi vermek istemiyorlar. Bütün yaygara da aslında bunun için kopuyor. Bunlardan vergi almayacak olsak emin olun bu tür söylemlerin hiçbirisinde asla bulunmazlar. Şimdi bir bilişsel savaş dediğimiz bir kavram var. Bu bilişsel savaş ne yazık ki enformasyon üzerinden gidilen bir savaştır. Bu bilişsel savaşta illaki yalan habere gerek yok. Bir gerçek haberin takdiminde bile bu gerçekleştirilebiliyor ne yazık ki. Onun için de yaşadığımız dünyada emin olun her haberi bulunduğumuz pozisyonda farklı şekillerde okuyabilirsiniz. İşte bunun için medya okuryazarlığı meselesini gündeme getirmiştik. Yani sizler içerik üretmek zorundasınız.

SADECE ELEŞTİRMEKLE YETİNMEYECEKSİNİZ

Bir de eleştirdiğiniz şeylerin olmaması için daha kaliteli daha nitelikli daha etkin içerikler üretmek durumunda olacaksınız. Medya okuryazarlığı ortaya çıktığı zaman dünyada, medyada gazete, dergi, radyo var. İnsanlar bu enformasyon ağı içerisinde doğruyla yanlış enformasyonu nasıl seçeceğiz diye kaygılıydı. Peki, günümüz dünyasında bunlar olsa? Çok mutlu olurduk değil mi. Bu enformasyon akışı içerisinde bilgiyi değerlendirme, kıymetlendirme ve onu işe yarar hale getirme her şeyin ötesine geçmiş durumda.

Daha sonra söz alan İMEF Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa, “Projemiz ülkemizin yedi bölgesinde ve ilinde yapılıyor. Haberciliğin daha kaliteli yapılabilmesi ve özellikle ihtisas gazeteciliğine ilgi çekmek adına bu projeyi yapıyoruz. Bu proje kültür ve turizm bakanlığı ile içişleri bakanlığı sivil toplum örgütleri genel müdürlüğü tarafından destekleniyor” dedi.

Basa, dünyada yüzde 60’ı internet kullanıcısı olduğunun bunun da yüzde 53’ü sosyal medya kullanıcısı olduğunu belirterek “18-34 yaş arası kullanıcıların yüzde 30’u yataktan kalkmadan, yüzde 50’si yüzünü yıkamadan internete bakıyor. İnternet kullananların yaşı her yıl düşüyor. İnternet kullananların yüzde 22’si 0-12 yaştır. Dünyada ortalama 2 saat internet kullanılırken Türkiye de bu oran 5 saat. Japonlar 50 dakika internet kullanırken biz 4-4,5 saat kullanıyoruz” diye belirtti.

DÜNYADA EN ÇOK SAHTE HESAP AÇILAN ÜLKE TÜRKİYE

Dünyada en çok üretilen web sitesi içeriğinde Türkiye’nin 4. Sırada olduğunu da sözlerine ekleyen İMEF Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa sözlerini şöyle tamamladı;

“Dünyada en çok sahte hesap açan ülke yine biziz. Bu firmaların amacı temelde para kazanmak. İnsanları ticari bir meta aracı olarak kabul ediyorlar. Ne kadar çok kullanırsanız o kadar çok ticari metaya maruz kalıyorsunuz. O kadar çok alışverişe yöneliyorsunuz. Yaptığımız bir araştırmada pandemi döneminde gençlerin yüzde 15inin siber zorbalığa uğradığını ve yüzde 50’sinin de siber zorbalık yaptığını belirledik. İnternet özellikle pandemi döneminde yüzde 100 arttı.

Sosyal medya geleneksel medyaya göre çok daha hızlı tepki verir. Çağımız gelişiyor, gazetecilik de gelişiyor, medya gelişiyor biz de ona göre uyum sağlamak zorundayız. Yeni çıkan kanunla birlikte internet gazeteciliği artık resmi sayılıyor. Bu dönüşüme hepimiz ayak uydurmak zorundayız”

OMÜ İletişim Fakültesi’nde Kültür ve Turizm Haberciliği Masaya Yatırıldı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri