Oteller ve Turistik Tesislerde İki Başlılık Bitiyor
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Oteller ve Turistik Tesislerde İki Başlılık Bitiyor
29.07.2022 18:37:47

 

Oteller ve Turistik Tesislerde İki Başlılık Bitiyor

Karadeniz Turistik İşletmecileri Derneği Başkanı Murat Toktaş, Oteller ve turistik tesisler yıllardır Turizm bakanlığı belgeli tesisler ve belediye belgeli tesisler olmak üzere ikiye ayrıldığını belirterek, “Bu çift başlılık birçok sıkıntıya özelliklede kontrolsüzlük ve standart sorununa neden oluyordu.

Turizm bakanlığına bağlı olması gereken binlerce tesis turizm politikalarından uzak kontrolsüz bir şekilde sistem dışı çalışıyordu” dedi.

Toktaş şöyle devam etti;

Turizm ve kültür bakanı Mehmet Nuri Ersoy un uzun süredir üstünde çalıştığı ve konuyu düzeltmek için göstermiş olduğu çaba sonucu 2021 yılında meclisten geçen kanunla 29 Temmuz 2022 ye kadar bütün belediye belgeli tesisler bakanlığa başvuruda bulunup ilk etapta “basit belgeli işletme ruhsatı” alacaklar.

Bundan Sonra Sırada Ne Var?

Sanırım bundan sonra sıra günlük kiralık evlere gelecektir. Bu konuda halledilmesi gereken ve haksız rekabetin yoğun yaşandığı bir konu. Ne yazık ki bazı illerde bakanlık belgeli tesislerdeki yatak sayısından daha fazla günübirlik kiraya verilen aparatlar var. Bunlar aleni bir şekilde bütün on line satış kanallarından satışlarını rahatça yapıyor.

Süreç Nasıl İşleyecek

Sadece oteller değil

28 Temmuz 2021’den önce Açma ve Çalışma Ruhsatı alan Belediye Belgeli Otel, Apart Otel, Pansiyon, Motel, Tatil Köyü, Kamp, Kıyı Kenarda tüm Lokanta, Bar, Kafe, Plaj Tesisi (Beach Club) bu kapsama giriyor.

Başvuru Nasıl yapılıyor

Belgelendirmeye ilişkin tüm başvurular, elden veya posta yoluyla bulunduğu ildeki Kültür ve Turizm Müdürlüğüne yapılacak.

Başvuru Yapılmazsa

Başvuruda bulunmayan konaklama veya plaj tesisleri, işyeri açma ve çalışma ruhsatı Bakanlıkça yapılan bildirim üzerine yetkili idare tarafından bir ay içinde iptal edilecek ve faaliyetlerine son verilecektir.

 

Oteller ve Turistik Tesislerde İki Başlılık Bitiyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri