Samsun Tabip Odası’ndan PKK/HDP Sever Başkana Tepki Yok!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Tabip Odası’ndan PKK/HDP Sever Başkana Tepki Yok!
06.10.2020 10:58:27

 

Samsun Tabip Odası’ndan PKK/HDP Sever Başkana Tepki Yok!

Şebnem Korur Fincancı'nın Türk Tabipleri Birliği Başkanı olmasına tepki gösteren 16 tabip odası ve 6 hekim derneği “TTB Başkanı’nın bizleri temsil etmediğini kamuoyuna ilan ediyoruz” dedi

Türk Tabipleri Birliği'nde Şebnem Korur Fincancı’nın başkanlığı ilan edildikten iki gün sonra, 16 tabip odası ve altı hekim grubu, ortak bir bildiri yayınladı.

Bildiride, “72. Büyük Kongre’de seçilen yeni Merkez Konseyi tarafından başkanlığa getirilen Dr. Şebnem Korur Fincancı, hekim haklarını savunmaya ve halk sağlığını iyileştirmeye yönelik değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin birliğine, ulusal çıkarlarına ve kamu vicdanına aykırı eylem ve söylemleriyle öne çıkmış bir kişiliktir" ifadesi yer aldı ve “Bizi temsil etmiyor" diye ilan edildi.

 

Farklı görüşten hekimlerin milli cephede bir araya gelmesiyle oluşturulduğu anlaşılan ekibin ortak bildirisinde şu satırlar yer aldı:

 

'MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK'

“Türk Tabipleri Birliği, 6023 sayılı yasayla kurulmuş, ülkemizdeki hekimlerin en köklü ve meşru meslek kuruluşudur. Birliğimizin öncelikli amacı, hekim haklarını korumak, hekimler arası dayanışmayı artırmak, halk sağlığını iyileştirmeye ve sorunlarını gidermeye yönelik bilimsel çözümler üretmektir.

Türk Tabipleri Birliği’nin yasal misyonu doğrultusundaki çalışmaları, hem toplumun sağlığının iyileştirilmesini hem de ülkemizde hekimlerin haklarının kazanılmasını ve saygınlığının artmasını sağlayacaktır. Başta Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Başkanı olmak üzere, hekimleri temsil makamındaki insanların, bu makamı taşıyabilmesi için şaibesiz bir geçmişe ve bununla uyumlu kişilik, tavır ve duruşa sahip olması zorunludur.

72. Büyük Kongre’de seçilen yeni Merkez Konseyi tarafından başkanlığa getirilen Dr. Şebnem Korur Fincancı, hekim haklarını savunmaya ve halk sağlığını iyileştirmeye yönelik değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin birliğine, ulusal çıkarlarına ve kamu vicdanına aykırı eylem ve söylemleriyle öne çıkmış bir kişiliktir. Sadece seçilmiş olmak kimseye meşruiyet kazandırmaz; meşruiyet liyakatı da gerektirir. Bu nedenle, mevcut Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi ve Başkanı’nın bizleri temsil etmediğini ve kendileriyle mücadelemizin demokratik olarak süreceğini meslektaşlarımıza ve kamuoyuna ilan ediyoruz.“

 

İKİ GÜNDE İPLİĞİ PAZARA ÇIKTI

Fincancı’nın göreve getirilmesinden bir gün sonra kaleme alınan bildiriyi, önce iki, sonra beş, daha sonra sekiz Tabip Odası imzaladı. İmzacı sayısı 16’ya çıktı. Bölücü terör örgütüne yakınlığı ve TSK düşmanlığıyla bilinen genel merkez çizgisine karşı mücadele eden bazı gruplar ve hekim dernekleri de o cepheye katıldı.

 

İmzacılar şu odalardan ve hekim derneklerinden oluşuyor:

Aksaray Tabip Odası, Amasya Tabip Odası, Çorum Tabip Odası, Erzurum-Kars-Iğdır-Ardahan-Bayburt-Gümüşhane Tabip Odası, Kahramanmaraş Tabip Odası, Karaman Tabip Odası, Kayseri Tabip Odası, Kırşehir Tabip Odası, Konya Tabip Odası, Kütahya Tabip Odası, Malatya Tabip Odası, Nevşehir Tabip Odası, Niğde Tabip Odası, Sakarya Tabip Odası, Tokat Tabip Odası, Yozgat Tabip Odası, 14 Mart Tıbbiyeliler Derneği Ankara Hekimiz Biz Grubu, Hekim Hakları Derneği, İstanbul Tabip Odası Cumhuriyetçi Hekimler Grubu, İzmir Hekim Güçbirliği Grubu, Milliyetçi Hekimler Derneği.

 

SAMSUN’DAN SES ÇIKMADI

Pandemi koşulları gereği Genel Kurul toplanmasını istemeyen Tabip Odalarına kulak tıkayan TTB yönetimi, az sayıda katılımcıyla seçimlere gitti ve apar topar Şebnem Korur Fincancı'yı başkan ilan etti. Seçimlerden bir gün önce, 2 Ekim’de bir grup Tabip Odası, yönetimi uyardılar. "Bakın bu isim bize yakışmaz, seçmeyin, adaylıktan çekilsin" dediler. Aralarında daha önce TTB çizgisine destek vermiş odalar bile vardı. Ne var ki aralarında Samsun Tabip Odası yoktu.

Hekimler, bu isme karşı TTB genel merkezini destekleyen oda ve hekimlerin tavrını merakla bekliyor.

Bakalım PKK/HDP yakınlığıyla ünlü Tabipler Odası’nın yeni başkanına Samsun’dan bir tepki gelecek mi?

Şebnem Korur Fincancı Samsun Tabip Odası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER