Türkiye'nin Wuhan'ı Samsun!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Türkiye'nin Wuhan'ı Samsun!
29.03.2021 08:52:52

 

Türkiye'nin Wuhan'ı Samsun!

Türkiye'nin Wuhan'ı olarak nitelendirilen Samsun'da yüz binde 508 kişinin koronavirüs olması Karadeniz'e yeni tedbirler gelecek mi sorusunu akıllara getirdi.

Yeni tedbirlerin olup olmayacağı bugün Kabine Toplantısı'nın ardından belli olacak. Öte yandan Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs risk haritasında çok yüksek riskli iller içerisinde bulunan Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize'de koronavirüs vaka sayısının her gün giderek artmasının nedeni belli oldu.

Türkiye'de yeni tip koronavirüs vaka sayısında artış devam ediyor. Sağlık Bakanlığı'nın illere göre risk durumu haritasına göre, Karadeniz Bölgesi'nde nüfusa oranla vaka sayısının en fazla olduğu kentler ilk sırada yer alıyor.

Bölgedeki Kovid-19 hastalarını tedavi eden doktorlar, Karadeniz'de vaka artışının nedenlerini paylaştı. Türkiye'nin Vuhan'ı haline gelen Samsun'da hastaların yüzde 80'inde İngiliz varyant türünün görüldüğünü belirten uzmanlara göre, Trabzon'da 65 yaş üzeri 40 binden fazla vatandaş aşı olmaktan kaçındı, yoğun bakım servisleri aşı olmayan 65 yaş üzeri vatandaşlarla doldu.

Doktorlar özellikle Trabzon ve Samsun'da hastalığa yakalanan birçok kişinin temas öyküsünü söylemekten kaçındığına ve asemptomatik hastaların sokaklarda gezindiğine dikkat çekiyor.

 

DOĞUM GÜNÜNE GİTTİ

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Esra Tanyel, şunları dedi:

"Samsun genelinde aşı tereddüdü yaşayan insanlar azımsanmayacak oranda. 65 yaş üzerindeki popülasyonda aşılanmadığı için yoğun bakım servisinde tedavi gören hastalar var. Yataklar dolmuş durumda. Bafra ilçesi, diğer ilçelere göre virüs yükünün daha fazla olduğu merkezlerden.

Birçok insan halen virüsü ciddiye almazken, mevlit, taziye, doğum günü ve kutlama etkinlikler devam ediyor. Geçen gün yoğun bakıma kaldırdığımız 65 yaş üzeri bir teyzenin, doğum günü kutlamasına katıldığını öğrendik. Bu kutlama nedeniyle 6 ev karantinaya alındı. Bu tür örnekler çok fazla."

 

BÜYÜK SORUN: AŞI YAPTIRMIYORLAR

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. Gürdal Yılmaz ise kent genelinde yaşanan en büyük sorunun aşı tereddüdü olduğunu belirtirken, "Yoğun bakımda yatanların neredeyse tamamı aşı olmaktan kaçınan 65 yaş üstü vatandaşlar.

Kovid-19'a yakalanan bir çok kişi yakını karantinada kalmasın diye temas öyküsünü saklayıp, söylemiyor. Hasta temaslı birçok kişi elini kollunu sallayarak virüsü yaymaya devam ediyor" dedi.

Hafta sonunu evde geçirmek istemeyenlerin köylerine akın akın gittiğini anlatan Yılmaz, uyarılara rağmen Karadeniz'in pek çok yerinde hasta ziyaretleri, taziyeler, mevlit, doğum günü kutlamalarının sürdüğünü söyledi. Milliyet'te yer alan habere göre, Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Neslihan Furtun da köye gidişlere dikkat çekti:

"Samsun'daki tablonun birincil nedeni hareketliliğinin çok fazla olması.

Hafta sonu kısıtlamalarında birçok kişi cuma gününden köyüne gidip, aile ziyaretleri gerçekleştirince vaka sayıları arttı. Temas öyküsü saklanıyor. Normalleşmeyle sahil bandı yaz döneminden daha kalabalık oluyor."

Kaynak: TAKVİM

Türkiye Wuhan koronavirüs Karadeniz Samsun Ordu Giresun Trabzon Rize vaka sayısı Sağlık Bakanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER