Vitrin Soğutucu Ürünleri - Vitrin Soğutucular
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Vitrin Soğutucu Ürünleri - Vitrin Soğutucular
18.09.2023 18:00:20

 

Vitrin Soğutucu Ürünleri - Vitrin Soğutucular

Soğuk ve sıcak zıt anlamlı iki kavramdır. Sıcak veya soğuk denildiği zaman herkesin aklında aynı his belirserir ama aslında sıcak ve soğuk diye bir şey yoktur. Düşük ısı ve yüksek ısı vardır. Yani soğuk denilince akla gelen durum bizzat kendi içerisinde ısı barındırır. Sadece bu ısı bir başka ısı ile kıyaslandığında daha düşüktür. Sıcak, soğuk kavramı halk arasında yaygın kullanılsada mutlak sıfır noktası düşünüldüğünde teknik olarak ısıyı ifade etmek daha doğru olacaktır. Zira ısı canlılar için ve gıda zinciri için oldukça önemli bir konudur. Özellikle besinleri korumak, muhafaza etmek, bozulmasını önlemek, depolamak ve transfer etmek için belirli ısı aralıklarından yararlanılır.

Vitrin Soğutucular

Restorant, market, kafe, pastane, kantin, büfe gibi birçok alanda vitrin soğutucularla karşılaşmışsınızdır. Bu soğutucular çeşitli gıda maddelerini muhafaza eder. Ayrıca satışı yapılan yerlerde ürünlerin sergilenmesi için de kullanılır. Hem gıdayı düşük ısıda tutar hem de reklam gereksinimini karşılar.

Vitrin soğutucuların kullanıldığı yerler şu şekildedir:

  • Vitrin soğutucu kebap dolabı
  • Vitrin soğutucu kasap dolabı
  • Vitrin soğutucu peynir dolabı
  • Vitrin soğutucu meze dolabı
  • Cafe vitrin soğutucu dolapları
  • Vitrin soğutucu lokanta dolabı
  • Vitrin soğutucu meşrubat dolabı
  • Vitrin soğutucu tatlı ve pastane dolabı

Vitrin soğutucular farklı gereksinimlere göre değişik türlerde üretiliyor. Piyasada camlı olarak bulunan ayrıca sektörde yaygın olarak kullanılan farklı tip ve büyüklüklerde soğutucular mevcuttur.

Kapalı Vitrin Soğutucular

Ön kısmında cam bulunan kapalı vitrin soğutucular, gıda satışı yapan dükkanlarda kullanılıyor. Malları müşterinin beğenisine sunmak adına teşhir kolaylığı sağlayan bu soğutucularda doğal havayı sirkülasyonlu evapotörler soğutuyor. Biri üstte diğeri önde ya da arkada konumlandırılan iki seri bağlı evaporatör bulunuyor. Servis kolaylığı da sağlayan bu soğutucular iyi bir soğutma yeteneğine sahiptir.

Açık Vitrin Soğutucular

Cebri sirkülasyonlu evaporatörler bulunan açık vitrin soğutucular, donmuş muhafaza ve soğuk muhafaza için kullanılıyor. Evapotörler alt tarafta olup fanın emdiği havayı cidardaki yöneticilere gönderiyor. Hava buradan dolap içine yayılıyor. Süper marketlerde bu tip soğutucular tercih edilir.

Dik Vitrin Soğutucular

Derin dondurucu ve soğutucu olarak iki farklı şekilde yapılıyor. Donmuş gıdaları muhafaza eder veya soğuk olarak teşhir edilmesini sağlar. Self servis yapan yerlerde, şarküteri ve paketli gıda satışı yapan dükkanlarda kullanılır. Özellikle iklimlendirme yapılmış süper marketlerde kullanılması randımanını artırır.

Vitrin Soğutucuların Çalışma Prensibi

Soğutucular genel olarak içerisinde bulunan ürünün ısısını düşürerek soğumasını sağlar. Aynı zamanda vitrin özelliği de olduğu için ürünleri sergileme imkanı sunar. Bu soğutucular doğrudan müşterinin görebileceği yerlere konulur. Dolayısıyla çalışma prensibi ve tasarımı kusursuz olmalıdır. Gerek dik gerekse yatay vitrin soğutucular ihtiyaca göre tercih edilir.

Vitrin soğutucularda ısı termostat ile kontrol ediliyor. Bir çalışma anahtarı kompresörü, diğeri ise lambayı kontrol ediyor. Kompresör ile kondenser fan motoru birlikte devreye girer.

 

 

 

Vitrin Soğutucu Ürünleri - Vitrin Soğutucular
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
iş güvenliği malzemeleri
tanıtım yazısı