Yoğun Bakım Hastalarının İçler Acısı Hali
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Yoğun Bakım Hastalarının İçler Acısı Hali
23.03.2022 14:57:56

 

Yoğun Bakım Hastalarının İçler Acısı Hali

Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi Cerrahi Yoğun Bakım Servisi'nde, tecrübesiz ve ilgisiz hemşirelerin, hastaları bakımsızlıktan enfeksiyon riskine terkettiği ve sorumlu yöneticilerin bu konu hakkında her hangi soruşturma açmadığı iddia edildi.

Yaklaşık 1,5 yıl önce Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi Cerrahi Yoğun Bakım Servisi'nde, hastaların bakımsızlıktan enfeksiyon riski ile karşı karşıya kaldığı, servislerdeki hemşirelerin hastalar ile ilgilenmediği öne sürüldü.

Hastaları enfeksiyon riski ile başbaşa bırakan sorumsuz hemşirelerin, daha önce dönemin Servis Sorumlusu N.E.'ye, hemşire N.B ve E.A tarafından bildirildiği öğrenildi. Servis Sorumlusu N.E. yaşanan olaylara müdahale edeceğini belirtmesine rağmen hiç bir girişimde bulunmadığı belirtildi.

Cerrahi Yoğun Bakım Servisi'nde ki hastalara yapılan kötü muamelelerin ardı arkası kesilmeyince, Servis Sorumlusu N.E.'den sonuç alamayan hemşire N.B ve E.A durumu Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Ş.A'ya anlattığı ifade edildi.

Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Ş.A. olayların abartıldığını, yoğun bakım servisinde böyle bir şey yaşanmayacağını ifade ederek, hemşireleri geri çevirdiği öne sürüldü.

Ardından, servisten başka hemşirelerin benzer şikayetlerle, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Ş.A.'ya, Servis Sorumlusu N.E.'nin servisi yönetemediğini dile getirdi.

Olayları abartmakla itham edilen hemşire E.A., yaşananları ispat edebilmek için hastalara uygun görülen muameleyi ve hastaların içler acısı durumunu fotoğraflayarak, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Ş.A.'nın yanına tekrar gittiği ifade edildi.

Ş.A., hastaların bakımsız ve ilgisiz bırakıldığını ve enfeksiyon riski ile karşı karşıya kaldığını içeren fotoğrafları gördükten sonra, hemşire E.A'ya " Tamam sana inandım. O görüntüleri sil. Ben gereğini yapacağım" dediği ve Servis Sorumlusu N.E.'yi görevden aldığı anlaşıldı.

Yaşanan olaylardan sonra görevden alınan dönemin Servis Sorumlusu N.E.'ye, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Ş.A. tarafından her hangi bir soruşturma açılmadığı öğrenildi.

Bu iddialar araştırıldı mı;

Bahsi geçen hemşirelerin tecrübesiz ve bilgisiz olduğu iddiaları doğru mu?

Periferik venöz katater takmasını bilmediği, verilen mayinin damar içine mi yoksa cilt altına mı gittiğini anlamadığı, hastanın katater takılı bölgesinde flebit oluşmasına neden olduğu iddiaları araştırıldı mı?

Üreter katater takamayan, venöz katater bakımı bilmeyen ve hastalarda dolaşım bozukluğuna neden olan hemşirelerin, yoğun bakım servisinde çalıştığı iddiaları doğru mu?

Yetersiz olduğu iddia edilen personellerin yoğun bakım servisinde çalıştığı, dönemin Sağlık Hizmetleri Müdürü, dönemin Disiplin Amiri ve Başhekimi bu iddialar karşısında neden ayrı bir soruşturma açmadı?

İddialar doğruysa hastaların aynı muamele ile karşı karşıya kalmasına sebep olarak görev ihmal suçu işlendi mi?

Kaynak: GercekTaraf.com

Yoğun Bakım Hastalarının İçler Acısı Hali
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Sevki     0000-00-00 Birden fazla aday dediğiniz diğer isim şuan için göksel kaplan görünüyor ama iddialar yogun bakımla ilgili göksel bey bildiğim kadarıyla başhemşire değil idari mali hizmetler müdürüydü iddaalar mali islerle alakalı değil İddaa musluk lavabo iddaa lari olsa size hak verir göksel beyi yıpratmaya çalışıyorlar fayansi surdan aldı musluğu surdan aldı diye bir iddia degilmi bu yoğun bakımda olan yanlışlıklar mevzuu
Sinan     0000-00-00 Samsun 55 olay birbucuk sene önce olmuş ve yeni sonuçlanmış bunu nasıl seçime baglarsiniz.iftira olduğunu nasıl anladiniz.asil sizin yaptığınız iftira olmuyormu
Surgery     2022-03-24 Hımm, Sağlık Sen Şube seçimleri yaklaştı, anlaşılan. Demek ki birden fazla aday yarışacak. Olabilir, normaldir bunlar. Anormal olan ise hırsına yenik düşen bir aday, şahsi menfaati için koca bir camiayı zan altına bırakacak kadar gözünü karartmış olmasıdır. Yoksa, 1.5 yıl önceki bir iddia bugün neden gündeme gelsin ki...Haber metin üzerinden iddia değerlendirildiğinde bir tiyatro oynandığı şüphe götürmez. Kaldı ki servis sorumlusu hekimden bu uygulama hataları kaçmaz.
samsun55     2022-03-23 mevcut sendika yönetimi eski iftira dosyalarını açmaya, itibar suikastları yapmaya başladığına göre İ.B'nin işi zora girdi anlaşılan..
GALERİLER