​Samsun’un Markası Üstün Avize Kırgızistan imam Serahsi Camii’nin avizelerini yaptı!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
​Samsun’un Markası Üstün Avize Kırgızistan imam Serahsi Camii’nin avizelerini yaptı!
13.09.2018 09:35:27

 

​Samsun’un Markası Üstün Avize Kırgızistan imam Serahsi Camii’nin avizelerini yaptı!

Samsun’un önemli markalarından Üstün Avize, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te yaptırılan, Bişkek Cumhuriyet Merkez İmam Serahsi Camii’nin avizelerini yaptı.

Üstün Avize’nin görkemli avizelerinin takılmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov tarafından açılan cami avizeleri Samsun’un gururu oldu.

Başkan Erdoğan, caminin mimarisinin, gerek külliye bütünlüğü içindeki konumuyla, hem dost ve kardeş ülke Kırgızistan'a hem de Orta Asya coğrafyasına önemli katkılar sağlayacağına inandığını vurgulayarak avizelerin güzelliği de dikkatinden kaçmadı ve bizzat Üstün Avize sahibi İlyas Çiçek’i tebrik etti.

Erdoğan şöyle devam etti:

"7 bin metrekarelik bir alanda, 37 metre kubbe yüksekliği, 4 minaresi, iç ve dış avlusuyla toplam 20 bin kişiyi bulan ibadet alanıyla burası tam anlamıyla bir külliyedir. Camimiz ve külliyesi, Anadolu ve Orta Asya arasında geçmişte var olan din, dil, tarih, kültür ve muhabbetin inşallah yeniden yeşermesine vesile olacaktır. Muhabbetten Muhammed oldu hasıl, Muhammed'siz muhabbetten ne hasıl? Evet, her muhabbetin sevgililer sevgilisi Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa Sallallahu Aleyhi Ve Sellem Efendimizi barındırması gerekiyor. Bu eserin, kardeşler arasında birliğin, dirliğin, huzurun ve barışın adeta sembolü haline dönüşmesini temenni ediyorum. Zira biz, iki yarı devlet ama tek milletiz. Hepsinden öte tek ümmetiz."

Üstün Avize İmam Serahsi Camii Samsun Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER