Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi Atamun’22 Uluslarası Mun Konferansı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi  Atamun’22 Uluslarası Mun Konferansı
15.06.2022 12:13:42

 

Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi Atamun’22 Uluslarası Mun Konferansı

​Kısa adı MUN olan MODEL UNITED NATIONS, Birleşmiş Milletler toplantılarının içerik ve şekil olarak öğrenciler tarafından canlandırıldığı konferanslardır. Dünyanın dört bir tarafından öğrencilerin bir araya geldiği MUN konferanslarında gerçek dünya meselelerini tartışılmaktadır.

ATAMUN’22 Uluslarası MUN KonferansıAtakum Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin ev sahipliğinde Liderliğe Cesaret Et(DareToLead)mottosu ile bu yıl dördüncü kez düzenlendi. Konferansa Proje İmam Hatip Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Fen Liseleri, Anadolu Liseleri ve özel öğretim kurumları gibi farklı okul türlerinde eğitim gören öğrenciler ile yırt dışından farklı ülkelerden öğrenciler müracaat etti. Konferans,Çekya, Letonya, Polonya’dan ve İstanbul, Ankara, Rize gibi Türkiye’nin farklışehirlerinden gelen 124 delege, toplamda ise 140 delege ile gerçekleştirildi. ATAMUN’22 konferansında toplam 250 öğrenci ve 50 öğretmen görev aldı.

11-13 Haziran 2022 tarihleri arasında 3 gün sürecek olan ATAMUN’22 konferansının açılış programı 11 Haziran 2022 Cumartesi günü saat 16.00’da Canik Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Açılış programına Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail KASAPOĞLU, Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet İrfan YETİK, Canik İlçe Milli Eğitim Müdürü Zahit KÖSEOĞLU, Şube Müdürü Kenan KESKİN, Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı ProfDr Mustafa Sait KURŞUNUOĞLU ve protokol üyeleri katıldı. Açılış programında konuşmacı olarak ise Samsun Üniversitesi Meteoroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hakan AKSU programa davet edildi.

Okul Müdür Başyardımcısı İsmail USTAOSMANOĞLU yaptığı açılış konuşmasında “2017 yılından itibaren geleneksel olarak her yıl gerçekleştirilen MUN konferanslarına yoğun bir katılım oldu. Yurt dışından ve Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen öğrenciler gerçek dünya meselelerini masaya yatırıp çözüm önerileri sunacaklardır.ATAMUN’22 konferansının resmi dili İngilizce olup konferansta İngilizce, Arapça ve Türkçe dillerinde toplam 6 komite yer almaktadır.WHO (Dünya Sağlık Örgütü), ECOSOC (BirleşmişMilletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi), ShanghaiCooperationOrganisation (Şanghay İşbirliği Örgütü), Congress of Vienna (Viyana Kongresi) komiteleri İngilizce olarak, Security Council (Güvenlik Konseyi) Arapça, OIC-TheOrganisation of IslamicCooperation (İslam İşbirliği Teşkilatı) ise Türkçe dillerinde gerçekleştirildi. Komitelerdepandemi, ambargolar, Doğu Akdeniz sorunu,Kazakistan meselesi gibi meseleler tartışılıp çözüm önerileri sunulacaktır.” dedi.

Açılış programında Samsun Üniversitesinden Meteoroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hakan AKSU  İklim Değişikliği ve Küresel Isınma konulu İngilizce konuşma yaptı.

Açılış programının ardından tüm misafirlerin katılımı ile Canik Kültür Merkezi Çırağan Salonun’nda akşam yemeği yendi.

Misafir öğrenci ve öğretmenler için komite toplantılarından arta kalan zamanlarda gezi ve çeşitli etkinliklerle değerlendireceklerdir.

ATAMUN’22 kapanış programı ise 13 Haziran 2022 saat 14.00’da Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.

Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi Atamun’22 Uluslarası Mun Konferansı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri