Başörtüsüyle Staja Almadılar!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Başörtüsüyle Staja Almadılar!
24.09.2022 13:46:35

 

Başörtüsüyle Staja Almadılar!

İstanbul'da MEF Üniversitesi'nde okuyan Nezaket Akbulut, okulu tarafından staj için yönlendirildiği koleje başörtüsü nedeniyle kabul edilmedi.

İstanbul'da MEF Üniversitesi'nde okuyan Nezaket Akbulut, okulu tarafından staj için yönlendirildiği Kağıthane'deki Biltes Sadabad Koleji'ne başörtüsü nedeniyle kabul edilmedi.

Okul hakkında suç duyurusunda bulunan Akbulut, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği ifadede MEF Üniversitesi'nin Psikoloji Danışmanlık ve Rehberlik Bölümün'de 3. sınıfta okuduğunu, üniversitenin 3. sınıf öğrencilerine staj yeri bulduğunu anlatan Akbulut, yönlendirildiği Biltes Sadabad Koleji'ne siyah gömlek ve başörtüsüyle gittiğini belirtti.

Akbulut, Okul Müdür Yardımcısı Özlem Öztoprak'ın kendilerine "Okullarının kılık kıyafet yönetmeliği ve kurallarının olduğunu, başörtülü hiçbir öğrenci ve öğretmen bulunmadığını ve bulunmayacağını, staja başlamak istemesi halinde başörtüsünü çıkarmasını, aksi halde stajyer olarak alınmayacağını" söylediğini ifade etti.

İNSAN HAKLARINA AYKIRI

Akbulut, staj için kabul edilmediği okula giderken giydiği kıyafetlerle adliyeye geldiğini, yaşadığı ayrımcılıktan dolayı kendini çok kötü hissettiğini belirterek şöyle konuştu: "Yanımdaki arkadaşımı başörtüsü takmadığı için staja başlattılar. Bana 'Eğer başörtünü çıkarırsan seni staja alırız' dediler. Kabul etmedim. Daha sonra gittiğimde yönetmeliklerinin imzalı örneğini istedim. Bunu veremeyeceklerini söylediler.

Tüm kadın haklarına, insan hukukuna aykırı bir davranış olduğu için hakkımı savunmaya başladım. Şimdi farklı bir staj yeri arıyorum. O koleje devam etme gibi bir durumum yok. Üniversitemin de haberi var durumdan. Tamamen başörtülü olduğum için ayrımcılığa maruz kaldığımdan üniversitem bana tam destek veriyor." AKŞAM, Sadabad Koleji'ni arayarak iddiaları sordu. Ancak gazetemizin baskı saatine kadar hiçbir cevap alamadı.

SAVCILIKTAN SORUŞTURMA

Akbulut'un şikayeti üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olaya ilişkin soruşturma başlatıldı. 'Nefret ve ayrımcılık' suçundan başlatılan soruşturma çerçevesinde konu tüm yönleri ile araştırılmaya başlandı.

Kaynak: Akşam

Başörtüsüyle Staja Almadılar!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Şaşmaz     0000-00-00 Zorbalık her yerde aynı. Kapalı değil diye ise almayan insanlarla aynı kafa. Keşke bunların da haberi yapılsa üç maymunu oynamasa kimse
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri