Diyanet-Sen Samsun 1 Nolu Şube Başkanı Murat Akkuş Sözleşmelilere Uygulanan Çifte Standarda Son Verilmeli!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Diyanet-Sen Samsun 1 Nolu Şube Başkanı Murat Akkuş Sözleşmelilere Uygulanan Çifte Standarda Son Verilmeli!
26.06.2020 13:50:19

 

Diyanet-Sen Samsun 1 Nolu Şube Başkanı Murat Akkuş Sözleşmelilere Uygulanan Çifte Standarda Son Verilmeli!

Diyanet-Sen Samsun 1 Nolu Şube Başkanı Murat Akkuş, 4/B sözleşmeli Diyanet personeline uygulanan çifte standardın bir an önce kaldırılarak tüm sözleşmeli personelin 3+1 kadro hakkından, eş durumu ve becayiş hakkından yararlanması gerektiğini söyledi.

Diyanet-Sen Samsun 1 Nolu Şube Başkanı Murat Akkuş, mağdur durumda olan sözleşmeli personelin durumları hakkında beyanatta bulundu.

AKKUŞ, 9 Temmuz 2018'dan sonra atanan 4/B sözleşmeli personelin çakılı kadro gereği bir yılın sonunda eş durumu ve becayiş hakkından yararlanamadığını, bu da toplumun temel taşı olan aile birliğini olumsuz etkileyerek,eşinden ve çocuklarından ayrı çalışmak zorunda kalan personelin çalışma hayatında moral ve motivasyonunu düşürdüğünü söyledi.

 

"4/B sözleşmelilere uygulanan çifte standart bir an önce değiştirilsin, bu sıkıntı giderilsin"

AKKUŞ , "Diyanet İşleri Başkanlığı'nda çalışan 4-B Sözleşmeli personelin kadroya geçmesi için uygulanan 3+1 formülü 9 Temmuz 2018'den önce atanan sözleşmeli personeli kapsamıyor.Bu tarihten sonra atananlar ise,bir yılın sonunda becayiş ve eş durumu tayininden yararlanamıyor. Diyanet-Sen, aynı kurumda çalışan 4-B sözleşmelilere uygulanan bu çifte standartın bir an önce son bularak tüm 4/B sözleşmeli personelin 3+1 formülü ile kadroya alınması ve işe başlamalarını müteakip bir yılın sonunda eşi ister kamuda isterse özel sektörde çalışsın tüm 4/B sözleşmeli personelin becayiş ve eş durumu tayininden yararlanması için çalışmalarına devam ediyor." dedi.

 

"Diyanet personelinin haklardan yararlanamaması, motivasyonu kötü yönde etkiliyor"

Diyanet İşleri Başkanlığı'nda çalışan sözleşmeli personele kadro yolunu açan 3+1 formülünün geçen yıl Diyanet-Sen'in girişimleri ile TBMM'de kanun teklifi olarak sunulduğunu ve 27 Haziran 2019'da yasalaşarak yürürlüğe girdiğini anımsatan AKKUŞ , açıklamalarına şöyle devam etti:

 

Ancak yasanın 9 Temmuz 2018'den önce atanan sözleşmeli kurum personelini kapsamaması, 3+1 kadro formülünden yararlananların ise çalışmalarını takiben bir yılın sonunda eş durumu ve becayiş hakkından yararlanamaması kurum personelini rahatsız etmiş, iş barışını ve personelin motivasyonunu olumsuz yönde etkilemiştir. 3+1 kadro şartının çıktığı günden beri 9 Temmuz 2018 öncesi atanan sözleşmeli kurum personelinin de bu uygulamaya dahil edilmesi gerektiğini söyleyen sendikamız,bu konuda gerek Diyanet İşleri Başkanlığı ile gerekse hükümet yetkilileri ile görüşerek bu ikili uygulamanın bir an önce sonlandırılmasını ve tüm kurum çalışanlarının 3+1 kadro uygulamasına dahil edilmesi için çalışmalarını sürdürmektedir.

 

"4/B sözleşmeli personel, çakılı kadro gereği, bir yılın sonunda eş durumu ve becayiş hakkından yararlanamıyor!"

9 Temmuz 2018'den sonra atatan 4/B sözleşmeli personelin, çakılı kadro gereği, bir yılın sonunda eş durumu ve becayiş hakkından yararlanamadığına vurgu yapan AKKUŞ , bu da eşinden ve çocuklarından ayrı çalışmak zorunda kalan personelin moral ve motivasyonunu düşürdüğüne dikkat çekti.

 

AKKUŞ "Diyanet İşleri Başkanlığı'nda girişimlerimiz sonucu konuyla ilgili çalışmalar başlatılmıştır. Kurumdaki çalışma barışını etkileyen, aynı işi yapan personele reva görülen bu ikili uygulamanın bir an önce sonlandırılarak kurumumuzda çalışan tüm 4/B sözleşmeli personelin 3+1 uygulaması ile kadroya geçmesi 9 Temmuz 2018 sonrası atananların ise bir yılın sonunda eşi ister kamu ister özel sektörde çalışsın tayin ve becayiş hakkından yararlanması için çalışmalarımız devam etmektedir." diye belirtti.

Diyanet-Sen Murat Akkuş 4/B sözleşmeli Diyanet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER