Gebelikte oruç tutulur mu!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Gebelikte oruç tutulur mu!
13.04.2022 13:53:00

 

Gebelikte oruç tutulur mu!

Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Abdullah Kurhan, hamile kadınların oruç tutması zararlı mıdır, gebeler oruç tutarken nelere dikkat etmelidirler? Sorularına cevap verdi.

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Abdullah Kurhan, Ramazan ayında gebeler oruç tutabilir mi? gibi sorulara yanıt verdi. İşte gebelikte oruç ve bilinmesi gereken konular.

SU KONTROLÜ ÖNEMLİ

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Abdullah Kurhan, "Ramazan ayının gelmesi ile birlikte Kadın Doğum polikliniklerinde en sık duyulan sorulardan bir tanesi de gebeler oruç tutabilir mi? Gebelik kadınlar için fizyolojik bir durumdur. Gebelerin hastalık durumuna dönmüş bir durumu yoksa, kişide eşlik eden başka bir hastalık, hipertansiyon, gelişme geriliği, annede anormal kilo alımı veya kilo kaybı gibi durumlar yoksa oruç tutmasına engel bir durum genelde teşkil etmez. Ancak özellikle gebelerin 30. haftadan sonra aldıkları su miktarının kontrollü ve dikkatli olması gerekmektedir. Özellikle 30 haftası geçmiş gebeleri oruç tutarken, oruç tutmadıkları iftarı açtıkları vakit ve sahur arasındaki aldıkları sıvı miktarına dikkat etmeleri  tavsiye edilmektedir.

İFTAR VE SAHUR'DA DİKKAT

Özellikle gebeliğin ilk 20. haftasında bebeğin beslenmesi annenin beslenmesinden bağımsızdır. Ancak annenin aldığı vitamin mineral miktarından ziyade içeriği önemlidir. Özellikle iftar sahur arasında değerli karbonhidrat miktarını dengede tutması halinde ilk 20. haftasında da oruç tutmasına engel durum yoktur.

İleri yaşta gebeliği olanlar, diyabet teşhisi koyulmuş gebeler, gelişme geriliği yönünden takip edilen gebelerin oruç tutmalarını kesinlikle önermemekteyiz." diyerek sözlerine son verdi.

 

Gebelikte oruç tutulur mu!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım