Samsun’un kalbi Elbistan’da atıyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun’un kalbi Elbistan’da atıyor!
11.02.2023 16:51:16

 

Samsun’un kalbi Elbistan’da atıyor!

Kahramanmaraş Pazarcık’ta 6 Şubat 2023 Pazartesi günü 04.17’de 7.7 şiddetinde depremin ardından saat 13.24’te de Elbistan ilçesinde 7.6 büyüklüğünde gerçekleşen ve 10 ili etkileyen depremler sonrası hızlı bir şekilde başlatılan çalışmalar aralıksız devam ediyor.

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı’nın Elbistan’a görevlendirilmesiyle birlikte Samsun’dan başta arama kurtarma faaliyetlerinde bulunmak üzere gıda ve yardım malzemeleriyle bütün Samsun Elbistan’a akın attı.

Çevre illerle birlikte ağırlıklı olarak Samsun’dan gelen 2 bin 611’i profesyonel kurtarma personeli, 443’ü gönüllü olmak üzere Elbistan’da toplam 3. Bin 054 arama kurtarma personeli görev yapıyor.

Ayrıca 5 farklı ülkeden 113 yabancı kurtarma personeli de Elbistan ilçesinde kurtarma çalışmalarına katıldı.

Başta Samsun Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Aksaray ve Edirne Özel İdareleri ve Düzce Özel İdaresinden gelen toplamda 340 iş makinesi Elbistan merkez ve ilçelerinde kurtarma çalışmalarını devam ettiriyor.

Elbistan’da Binin üzerinde araç ve iş makinesi deprem çalışmalarına destek veriyor.

Bugüne kadar Elbistan’da 230’un üzerinde ihbar alındı ve ihbarların tamamına arama-kurtarma ekipleri tarafından müdahale edilmiştir.

Samsun Valiliğinin koordinasyonu kapsamında Elbistan Pınarbaşı mesire alanında 550 ile Millet Bahçesi alanında 450 çadır kent kuruldu.

Elbistan cemevi bahçesine de 50 çadırlık bir alan oluşturuldu.

700 çadır vatandaşlarımızın kullanımına sunulmak üzere köylere dağıtıldı.

Elbistan’da şuan toplamda 1.75 çadır kurulumu tamamlandı ve Elbistan’daki çadır ihtiyacının karşılanması için bölgeye çadır sevkiyatı devam ediyor.

Başta çadır kurulan Pınarbaşı mesire alanı ve Millet Bahçesi alanında olmak üzere 38 noktada 42 dağıtım alanı oluşturuldu.

Samsun Valisi Doç Dr. Zülkif Dağlı Elbistan Fatih Ortaokulu’ndaki kriz merkezinde görev alırken, Elbistan Kapalı Spor Salonu’nda oluşturulan yardım ve Konaklama Merkezi Samsun Genlik Spor Müdürlüğü tarafından idare ediliyor.

YARDIM TIRLARI VE DEPOLAMA

6 noktada gelen yardım tırlarının depolaması için alanlar oluşturuldu.

Elbistan’a şuana kadar yaklaşık Binin üzerinde yardım tırı ulaştı.

Gelen yardımlar,

3 tanesi organize sanayi bölgesinde,

1 tanesi hayvan pazarı bölgesinde,

1 tanesi Şeker Fabrikası bölgesinde,

1 tanesi Fen Lisesi bölgesinde olmak üzere 6 farklı noktada depolanıyor.

SAMSUN VALİLİĞİ ELBİSTAN’A SICAK YEMEK

Depremin ilk gününden itibaren Elbistan’a başta arama kurtarma olmak üzere her türlük yardımı ulaştıran Samsun Valiliği’ne bağlı ekipler Elbistan’da sıcak yemek dağıtımı da yapıyor.

Depremin ikinci günü Samsun Vezirköprü İlçesi ekipleri 11 bin kişilik sıcak yemeği Pınarbaşı çadır alanı, Elbistan Gençlik Merkezi ile Esentepe mahallesi taziye alanında dağıttı.

Depremin ikinci gününde Terme ekipleri tarafından 15 bin kişilik sıcak yemek Pınarbaşı çadır alanı, Elbistan Gençlik Merkezi’nde kalan depremzedelere,  Tepebaşı mahallesi ve Esentepe mahallesinde dağıtıldı.

Depremin üçüncü günü Samsun Kavak ilçesi ekipleri tarafından 10 kişilik sıcak yemek Pınarbaşı Çadır alanı, Elbistan belediyesi önü, Bahçelievler mahallesi ile ve Orhangazi mahallesinde dağıtıldı.

Depremin üçüncü günü Vezirköprü ilçe ekipleri Nurhak ilçesinde sıcak yemek dağıttı.

Depremin dördüncü günü ise Samsun Valiliği Çarşamba Sosyal Yardımlaşma Vakfı ekipleri tarafından 10 bin kişilik sıcak yemek Pınarbaşı çadır alanı ile Elbistan belediyesi önünde dağıtıldı.

 

Samsun’un kalbi Elbistan’da atıyor!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri