Güncel
Giriş Tarihi : 11-07-2023 15:52   Güncelleme : 11-07-2023 15:52

Yenilediğiniz ehliyetinizin son kullanma tarihini kaçırmayın!

Yeni ehliyetinizin arkasındaki yenileme tarihlerini kaçırırsanız hem ehliyetinizi kullanamaz hem de sigorta kapsamı dışında tutulabilirsiniz.

Yenilediğiniz ehliyetinizin son kullanma tarihini kaçırmayın!

 

Ehliyet sisteminin yenilenmesi ile birlikte ehliyeti olanların son süreyi kaçırmaması gerekiyor. Yenileme işlemi yapanların ise ehliyetlerinin arkasındaki yenileme talihlerine dikkat etmeleri gerekiyor.

Ehliyeti olan pek çok kişi ehliyet yenileme işleminin ne zaman ve nasıl yapılacağını merak ediyor. Ehliyet yenilemek için ilk olarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü üzerinden internet randevusu almanız gerekiyor. Bununla birlikte bazı belgelerin de hazır olması gerekecek.

1 Ocak 2016 tarihinden önce ehliyetlerin yenilenmesi için verilen süre 31 Aralık 2022 tarihine kadar uzatılmıştı. Ancak koronavirüs salgını sebebiyle başvuramayan vatandaşlar düşünülerek son tarih 31 Aralık 2022 tarihinden itibaren 2 yıl uzatıldı. Buna göre 2024 yılının sonuna kadar ehliyetlerin yenilenmesi gerekiyor.

2024 tarihinden önce ehliyetini yenileyenlerin ehliyetlerinin arkasında yer alan kullanabilecekleri araçlar için ehliyetlerinin yenileme tarihlerine kadar ehliyetlerini tekrar yenilemeleri gerekiyor.

Ehliyetlerini kullandıkları araçlara göre değişen tarihler arasında yenilemeyenler hem ehliyetlerini belirtilen araçlar kapsamında kullanamayacakları gibi sigorta kapsamının dışında kalabilecekler.

Yenileme tarihi geçen ehliyetler geçersiz sayılacağı için bu ehliyetler ile trafiğe de çıkılamıyor.

Recep YAZGANRecep YAZGAN