Afet Eğitim Seferberliği Kapsamında İki Milyon Kişiye Ulaşıldı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Afet Eğitim Seferberliği Kapsamında İki Milyon Kişiye Ulaşıldı
02.06.2021 11:32:03

 

Afet Eğitim Seferberliği Kapsamında İki Milyon Kişiye Ulaşıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatlarıyla 2021 yılının “Türkiye Afet Eğitim Yılı” olarak belirlenmesinin ardından ilimizde de başlatılan Afet Eğitim Seferberliği kapsamında İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Samsun genelinde AFAD Başkanlığı tarafından belirlenen faaliyetler ile birlikte 82 başlıkta yıllık faaliyet planı hazırlanarak, 2021 yılı Ocak-Mayıs ayları arasında;

İlimizde kamu kurum ve kuruluşlarımızda görevli personellere, özel işyerleri çalışanlarına, dernek, oda ve vakıf üyelerine, sivil toplum kuruluşlarımızın yönetim kurulu üyeleri ve ailelerine Afet Farkındalık Eğitimleri verildi.

 

TÜBİTAK DAFA projemiz kapsamında Çadır Kurma Eğitimi ve Afet Farkındalık Eğitimi verilmiş, il genelindeki kamu kurum ve kuruluşlarına Afet Farkındalık Eğitim afişleri gönderilerek asılmaları sağlanmıştır. Ayrıca ilimizde faaliyet gösteren toplu taşıma araçlarının ekranlarında Afet Farkındalık Eğitimi videoları ve afişleri gösterilmiştir. Sosyal medya hesapları ve videolar ile 1.808.364 kişiye, uzaktan ve çevrimiçi eğitimler ile 197.649 kişiye ulaşılmıştır. Bu yıl toplamda 2.007.013 kişiye ulaşıldı.

 

Ayrıca,  218.892  öğrenci, 20.320 öğretmen ve personel olmak üzere 239.312 kişi hedefiyle tüm İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde Afet Farkındalık eğitimlerine başlanmış, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bağlı anaokulu, kreş, gündüz bakımevi, sevgi evleri vb. yerlerdeki çocuklara izletilmek üzere deprem animasyon filmi paylaşılmış, AVM’lerde stand kurularak, teknoloji mağazalarında depremin ilk 6 saati videosu oynatıldı.

 

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada,  mümkün  olan en çok sayıda kişiye eğitim verilebilmesi hedefiyle Afet Farkındalık Eğitimlerinin yıl boyunca etkin bir şekilde sürdürüleceğini belirten Valimiz Sayın Doç. Dr. Zülkif Dağlı, bu eğitimleri, başta deprem olmak üzere ülkemizde sıkça görülen afetlerin öncesi, sırası ve sonrasında yapılacak doğru davranışlar konusunda toplumun bilinçlendirilmesinin, can ve mal kayıplarını en aza indirilmesi noktasında çok önemli gördüklerini kaydetti.

 

Toplumun her kesimini eğiterek olası afetlerden en az hasarla çıkabilmemiz için eğitimleri daha da yaygınlaştıracaklarını belirten Sayın Valimiz, bu konuda çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini ifade ederek, tüm vatandaşlarımıza, bu eğitimlere katılarak afetlere daha hazır hale gelmeleri çağrısında bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Türkiye Afet Eğitim Yılı Afet Eğitim Seferberliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü AFAD
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER