Akkuyu Nükleer Güç Santralinin Pasif Kor Su Basma Sistemi Üretimine Başlandı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Akkuyu Nükleer Güç Santralinin Pasif Kor Su Basma Sistemi Üretimine Başlandı
30.03.2021 06:21:38

 

Akkuyu Nükleer Güç Santralinin Pasif Kor Su Basma Sistemi Üretimine Başlandı

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom'un Volgodonsk'ta bulunan Mühendislik Birimi Atommash, Akkuyu NGS'nin 1’inci güç ünitesinde yer alacak pasif kor su basma sisteminin üretimine başladı.

Atommash, Akkuyu NGS'nin 1’inci güç ünitesinin yanı sıra, 3’üncü güç ünitesi için de pasif kor su basma sisteminin hidrolik tanklarını üretecek. Bu tanklar, 3 basınç kabı gövdesi ve 2 tabandan oluşuyor. Pasif kor su basma sistemi tankının bir set oluşturulması için, her biri 60 mm kalınlığında paslanmaz çelik sacdan yapılan 24 basınç kabı gövdesi kullanılıyor.

Atommash, şu sıralarda basınç kabı gövdesi ve tabanlarının mekanik işlemlerini gerçekleştiriyor. Hidrolik tank tabanlarında bağlantı borularının montajına da başlanan tesiste, sıvı gerinim testi için ise, hazırlıklar devam ediyor. Bu işlemlerin ardından torna-delme makinelerinde dairesel kaynaklar için kenarlar kesilerek, yatay delme işleme merkezlerinde delikler ve branşman borular ile çalışmalar yapılacak.

 

Pasif kor su basma sistemleri, nükleer santrallerin pasif güvenlik sistemlerinin ikinci aşamasına aittir. Sistemde 120 metreküp hacimli 8 hidrolik tank bulunmaktadır. Santralin işletme aşamasında, tanklarda sulu bir borik asit çözeltisi depolanır. Bu çözelti yaklaşık 60 derecelik bir sıcaklığa ısıtılır. Birincil devredeki basınç belirli bir seviyenin altına düştüğünde sıvı otomatik olarak reaktöre verilir ve çekirdek soğutulur.

Akkuyu NGS, BOO (“yap-sahip ol-işlet”) modeline göre uygulanan dünyanın ilk nükleer santral projesidir. Akkuyu NGS projesi, 3+ nesil Rus VVER reaktörlü dört güç ünitesini içermektedir. Her bir NGS güç ünitesinin kapasitesi 1200 MW olacaktır. Atomenergomash A.Ş., nükleer santralin dört ünitesinin reaktör ve türbin adaları için ekipman tedarikçisidir.

Rusya Devlet Atom Enerjisi Akkuyu Nükleer Güç Santrali
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER
Advert