Anadolu İrfanı Ve Hz Harakani K.S - 2
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Anadolu İrfanı Ve Hz Harakani K.S - 2
05.09.2020 16:19:08

 

Anadolu İrfanı Ve Hz Harakani K.S - 2

Tezkira ve Mesnevi olmak üzere birçok kaynak eserde  ,Beyazıd Bestami nin müridlerine , Ebul hasan el Harakani hazretlerini  doğmadan yıllar önce doğacağı müjdesini vermesi ile ilgili kıssa Anadolu irfanı ve Hz Harakani hakkında bize güzel bir örnek. Tezkira ve Mesnevide cerayan eden bu manevi kıssa hakkında Doç. Dr. Hasan Çiftçi hocamızın önemli çalışmasından kısa şerhler  ve tespitlerinden derlediğim notları talibli okuyuculara paylaşmakta yarar var diye düşünüyorum. Herkesin rahatlıkla anlayabileceği bu şerh yani beyanlar ,Anadolu irfanı ve Hz Harakani hazretleri hakkında, ilgilisine yani istifade etmek isteyen iştiyakli her müntesibe fazlasıyla doyurucu bilgi verecektir.

Şeyh Ebu’l-Hasan ‘Alî b. Ahmed Harakânî (ö. 425/1033) tasavvufun temel taşlarından biridir. Başka sûfî müellifler gibi onu devrin kutbu olarak gören ünlü sûfî Mevlâna Celâleddîn Rûmî (ö. 670/1271), Mesnevî’nin birçok yerinde ondan saygıyla söz etmiş ve onun bazı sözlerini, kerametlerini ve menkıbelerini anlatmış ve yorumlarda bulunmuştur. Hz Mevlâna Şeyh Harakânî’yi, tasavvufta mânevî âlemin en yetkili yöneticisi olarak bilinen, “Ülkenin kutbu” “şah, güneş, Hakk’ın nuru, sonsuz nur” vs. en üstün sıfatlarla anmış bazen de Hz. Nuh ve Hz. İbrahim gibi peygamberlere benzetmiştir.

Mevzuya bahis olan kıssa Birbirini, yani yek diğerini asla görmemiş, farklı zamanlarda yaşamış Harakânî Hazretleri ile Bâyezîd-i Bistâmî arasındaki mânevî /ruhânî ilişkiyle ilgilidir. Attarın Tezkirasın da Bâyezîd Bestami hazretlerinin’ in, Harakân’dan geçtiği bir sırada kendisinden sonra gelecek Ebu’l-Hasan’ Harakani hakkında gördüğü manevi işaretin ‘’bir nur ‘’ olduğunu beyan eder. Hz Mevlâna mesnevideki varyantında ise, Bâyezîd’ in Harakânî ile ilgili hadisede gördüğü şeyin aslında ‘’onu mest eden hoş bir koku’’ olarak nitelendirmiş. Yani Hz. Peygamber ile Uveys el-Karanî arasında mânevî ilişki gibi bağ kurmuştur..

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER