Güncel
Giriş Tarihi : 22-02-2023 11:25   Güncelleme : 22-02-2023 12:34

Anda Yaraları Sarmaya Devam Ediyor

Ülkemizin yaşadığı en büyük felaketlerden olan depremlere Türkiye’nin ilk üç yıldızlı arama kurtarma teşkilatı olarak müdahale eden ve enkaz altından çok sayıda vatandaşı kurtaran ANDA ekibi deprem bölgesinde insani yardım ve psikososyal destek faaliyetlerine aralıksız devam ediyor.

Anda Yaraları Sarmaya Devam Ediyor

Deprem olduğu haberini aldıkları anda harekete geçtiklerini ifade eden ANDA Samsun İl Başkanı Coşkun ARSLAN 35 kişilik arama kurtarma ekibimizle Gaziantep İslâhiye ilçesinde yıkılan Pamukkale Apartmanında arama kurtarma çalışması yaptıklarını, ardından ANDA Genel Merkez koordinasyonunda farklı illere dağıtıldıklarını ifade etti. ANDA olarak 1280 arama kurtarma personeli ve bir o kadar da insani yardım personeli olmak üzere depremin ilk anlarından itibaren Türkiye’nin dört bir yanından deprem bölgesine ulaştıklarını belirten ARSLAN sözlerine şöyle devam etti:

ANDA, ülkemizin en büyük arama kurtarma teşkilatlarından bir tanesi. Hatta ülkemizde üç yıldıza sahip tek akredite ekip. Samsunda da 35 kişilik bir arama kurtarma ekibimiz mevcut. Sadece arama kurtarma değil aynı zamanda büyük bir insani yardım kuruluşuyuz. Suriye ve Afganistan’da yetimhanelerimiz ile birlikte dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde faaliyet gösteriyoruz.

Deprem olduğunu haber alır almaz ekiplerimizi hazırladık ve ANDA Genel Merkezimizin yönlendirmesi ile Gaziantep’e konuşlandık. Ekiplerimiz günlerce enkazlarda arama kurtarma faaliyetleri icra etti. Bir taraftan da insani yardım olarak battaniye, gıda malzemesi, ilaç, temizlik malzemesi, yakacak, soba vb. temel ihtiyaç maddeleri ile doldurduğumuz araçlarımızla deprem bölgesinde ihtiyaç duyulan malzemeleri Samsun’dan AFAD ve ilgili kamu kuruluşları ile koordineli bir şekilde bölgeye intikal ettirdik. Bütün yardımları kendi ekiplerimiz aracılığı ile kendimiz dağıttık. Bu sayede hiçbir yardımın zayi olmamasını da sağlamış olduk.

Arama kurtarma çalışmalarının sonlandırılması ile deprem bölgesinde başta çocuklar olmak üzere psikososyal destek ekiplerimizle sahada gece gündüz demeden çalışıyoruz. Aynı zamanda vatanlarını, hatıralarını enkaz altında bırakarak şehrimize gelen misafirlerimize gerek ev, gerek eşya ve gerekse diğer yardımlar konusunda koordineli bir şekilde çalışıyoruz.

Ülkemiz bir deprem bölgesi ve depremle yaşamaya alışmamız gerektiği bir kez daha acı bir şekilde karşımıza çıktı. O nedenle yediden yetmişe bütün vatandaşlarımızı öncelikle bilinçli olmaya, oturdukları binalar hakkında bilgi sahibi olmaya, afetlerle ilgili farkındalıklarını artırmaya ve kamu yararına dernek statüsünde olan ANDA derneğimize üye olmak kaydıyla arama kurtarma konusundaki eğitimleri almaya davet ediyoruz.

Ayrıca derneğimize yapacakları bağışlarla hem arama kurtarma faaliyetlerini destekleyebilir hem de mazlumların bir ihtiyacını gidererek akacak bir gözyaşını engelleyebilirler.

Recep YAZGANRecep YAZGAN