Arı Ürünleri Kayıt Sistemi Bir An Önce Hayata Geçirilmelidir!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Arı Ürünleri Kayıt Sistemi Bir An Önce Hayata Geçirilmelidir!
24.11.2022 10:21:57

 

Arı Ürünleri Kayıt Sistemi Bir An Önce Hayata Geçirilmelidir!

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) Başkan Yardımcısı ve Samsun Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rasim Kaplan, Samsun'da basın mensupları ile bir araya geldi.

Rasim Bal, gazetecilere yaptığı açıklamada, sahte bal satışı yapanların önüne geçebilmek için üreticileri barkod sistemine dahil ederek sahteciliğin önüne geçmeyi hedeflediklerini belirtti.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) Başkan Yardımcısı ve Samsun Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rasim Kaplan açıklamasını şu şekilde sürdürdü;

ARI YETİŞTİRİCİLERİNE ÖNCÜLÜK YAPIYORUZ

72 bini aşkın üyesi bulunan Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği olarak 8 milyonun üzerinde arı kolonisi bulunan bir sektörde dünyadaki en farkında olduğumuz şey, yıl boyunca aktif arıcılık yapılabilecek iklim ve coğrafyaya sahip olmamızdır. Yine buna bağlı olarak arı ürünleri konusunda her türlü ürünün üretilmesine olanak tanımakta olan bir Pazar ve üretim altyapımız vardır. Bu yapıyı harekete geçirmek ve ülke ekonomisine katkısını artırmak amacıyla Merkez Birliği olarak pek çok araştırma çalışması yanında kongre gibi pek çok etkinliğe de öncülük yapmaktayız.

 

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği olarak ülkesel proje ve faaliyetlerimize değinecek olursak; Türkiye’nin arılarını bölge bölge ıslah ederken, Dünya’da en geniş kapsamlı arı ıslah projesini başlattık ve başarılı şekilde sürdürmekteyiz. Türkiye’nin ballarının kimliklerini de çıkararak hem ulusal kodekste yer almasını hem de uluslararası arenada tanıtılmasını sağlamaktayız.

2009 yılından Bakanlığımız bünyesinde kurulan Arıcılık Kayıt Sistemi’nin Dünya’da örnek gösterildiğini çok iyi bilmekteyiz.

Bu başarımızı yine Bakanlığımız bünyesinde Arı Ürünleri Kayıt Sistemi’ni hayata geçirerek sürdürmeyi talep etmekteyiz. Bal, polen, propolis, arı ekmeği, arı sütü, apilarnil gibi arı ürünleri üretim zamanlarında sisteme dahil olacak ve ülkemiz arıcılık sektörünün üretim verileri şeffaf şekilde belirlenecektir. Bu sistem sayesinde üretimden tüketime kadar ürünün izlenebilirliği mümkün olacak ve aynı zamanda sahteciliğin önüne geçilecektir.

SAHTE BALI TESPİT İÇİN PROJELER GELİŞTİRİYORUZ

TAB olarak sahte balla mücadele konusunda gerekli çalışmaları yapmaktayız. Arıcılığımızı çağdaş dünya gereklerinden olan kayıt altına alma işlemiyle birlikte sektörde oluşabilecek diğer zafiyetleri de görmezden gelmiyoruz. Balda sahtecilik konusunda 2019 yılında başlatmış olduğumuz Ar-Ge projesi ile yeni analiz metotları geliştirmekteyiz. Taklit-Tağşiş tarihe karıştığı zaman benim emek veren arıcım alın terinin karşılığını sonuna kadar almış olacaktır.

 

Ülkemizde, 3000 endemik ve 12.000 doğal ve 500 adedi nektar ve polen kaynağı olan bitki bulunmaktadır. Dünyada bilinen 27 bal arısı alt türünün 6 tanesi ülkemizde bulunmaktadır. Buna bağlı olarak arıcılık sektörü; tarım için, gıda için, gelecek için stratejik bir sektördür. Eğitim ve beslenme gelecek nesillerimiz için belirleyici bir unsur olmakla beraber, sağlık gelecek için vazgeçilmezdir.

 

GÖÇER ARICILARI DESTEKLİYORUZ

Değerli basın mensupları ülkemizin geniş coğrafyaya sahip olmakla birlikte önemli düzeyde arı kolonisine sahip olduğu bir gerçektir. Bu nedenle gerek arı ürünlerinin üretimi gerekse bitkisel verimliliği garanti altına almak, en üst düzeyde verim elde etmek amacıyla arıların polinasyonda kullanılmasının teşvik edilmesi de önem arz etmektedir. Dolayısıyla son yıllarda yaşanan arı ölümlerinden en alt düzeyde etkilenmek amacıyla arıların yaşatılması ve korunması amacıyla önlemler gerekmektedir. Özellikle bilinçsiz ve gereksiz zirai mücadele ilaçlarının kullanımının ilgili kuruluşlarca kontrol ve denetimi yapılmalıdır. Aksi halde yakın bir gelecekte arı sağlığını daha ciddi riskler beklemektedir. Bakanlığımızın bu konularda gerekli çalışmaları yaparak etkilenmeyi en alt düzeye indirmesini beklemekteyiz. Yine buna bağlı olarak arıcılık desteklemeleri konusunda Bakanlığımızın çalışmalarını takdirle karşılıyoruz. Ancak desteklemelerin miktarının ve çeşitliliğinin artırılarak arıcılığımıza katkı sağlanmasını beklemekteyiz. Göçer arıcılara araç yakıt desteği, besleme amaçlı şeker ve varroa mücadelesinde etkinlik amacıyla ilaç desteğinin sağlanmasını da talep etmekteyiz.

Arı Ürünleri Kayıt Sistemi Bir An Önce Hayata Geçirilmelidir!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri