Bir Tabiat Harikası Kızılırmak Deltası
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Bir Tabiat Harikası Kızılırmak Deltası
13.09.2023 17:31:49

 

Bir Tabiat Harikası Kızılırmak Deltası

Kızılırmak Deltası, Türkiye’nin Karadeniz kıyısında doğal özelliklerini koruyabilmiş en büyük sulak alanıdır.

Delta jeolojik açıdan 1-2 bin yıl gibi çok kısa bir sürede oluşmuştur ve 1.82 km’lik uzunluğa, 78.000 km² ‘lik bir havzaya sahiptir.İlçenin kuzeybatısında Kızılırmak Deltası içerisinde oluşmuş “Doğal Balık Gölleri” bir doğa harikası olarak göz kamaştırmaktadır.

Ülkemizin Karedeniz kıyısındaki tek sulak alanı olan Kızılırmak Deltası farklı ekolojik karakterlerdeki habitatların bir arada bulunması, besin maddelerince zenginliği ve uygun iklim koşullarıyla eşine az rastlanır biyolojik çeşitliliğe sahiptir. Ayrıca delta “yılkı atları” ile de meşhurdur.

KUŞ CENNETİ

Kızılırmak Deltası içerisinde yer alan ilçe topraklarındaki; Doğal Balık Gölleri ve Galeriç Subasar Ormanları’nın güzelliği kuşları da büyülemiş olsa gerek ki; büyük bir bölümü ilçe sınırları içerisinde kalan bu alanda her yıl milyonlarca kuş konaklamaktadır. Türkiye kuş türlerinin yıl içerisinde %70’inin görülebileceği Kuş Cenneti görenleri büyülemektedir. 56 bin hektarlık alana sahip Kızılırmak Deltası’nda bulunan Kuş Cenneti bünyesinde yıl içerisinde Türkiye’deki 457 kuş türünden 340’ı görülebilmektedir. Dünyada nesli tükenmekte olan 24 kuş türünden 15’i burada yaşamaktadır. Kuş Cenneti Projesi kapsamında Türkiye’nin en büyük 2 kuş gözlem kulesinden birisi de bu alandadır. Bu özellikleriyle Kuş Cenneti Dünyanın en önemli doğal alanlarındandır.

UNESCO DÜNYA MİRASI GEÇİCİ LİSTESİ'NDE

Samsun'da yılkı atları ve manda varlığı ile öne çıkan, endemik bitki türlerine sahip, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

Kızılırmak'ın denize döküldüğü bölgeyi de içine alan 56 bin hektar alana sahip Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Türkiye'nin önemli biyolojik zenginlik alanlarından biri konumunda.

 

Samsun'un Bafra, 19 Mayıs ve Alaçam ilçeleri sınırlarında bulunan Kızılırmak Deltası, Türkiye'nin önemli sulak alanlarının başında geliyor.

 365 kuş türünün yaşadığı delta, doğa tutkunları, makro ve kuş fotoğrafçıları başta olmak üzere her sene yerli ve yabancı binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

 

Bir Tabiat Harikası Kızılırmak Deltası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
iş güvenliği malzemeleri
tanıtım yazısı