Bu Mücadeleyi Hep Birlikte Yöneteceğiz!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Bu Mücadeleyi Hep Birlikte Yöneteceğiz!
16.09.2020 14:39:30

 

Bu Mücadeleyi Hep Birlikte Yöneteceğiz!

Koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuz tarafından birçok karar ve tedbir alınarak uygulamaya konuldu.

Koronavirüse karşı yürütülen mücadeleyle ilgili açıklamalarda bulunan Samsun Valisi Dr. Zülkif Dağlı, “Konulan kurallar ve alınan önlemler ancak halkımızın desteği ve duyarlılığıyla başarıya ulaşabilir. Tüm Samsunluları kurallara uymaya, uymayan kişi, kurum ve kuruluşları Hayat Eve Sığar Uygulaması üzerinden ya da 112’yi arayarak bildirmeye ve bu mücadelede destek olmaya davet ediyorum.” dedi.

Samsun Valiliği olarak gelen bilgi ve bildirimleri titizlikle incelediklerini ve bildirimleri her gün kamu kurumu yöneticileriyle birlikte değerlendirip gereken önlemleri İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunda karara dönüştürdüklerini ifade eden Dağlı, “Bu sayede ekiplerimiz sahada etkin bir denetim yapma şansına sahip oluyor. Bu sürecin şimdi olduğu gibi güçlü bir şekilde sürdürülmesi için tüm Samsunluların sahada gördükleri eksiklikleri bildirmesi, bu anlamda Valiliğin gözü kulağı olması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

“Bu mücadeleyi hep birlikte yöneteceğiz” diyen Dağlı, “Özellikle toplu taşımada İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı kararlar bulaş oranının artmaması için büyük önem taşımakta. Günlük işlerinde tramvay ve otobüs gibi toplu ulaşım araçlarını kullanan vatandaşlarımızdan özellikle 5 konuya dikkat etmelerini istiyoruz;

1-Araca binerken ve indikten sonra mutlaka el antiseptiği ya da kolonya ile elinizi temizleyin, araçta seyir esnasında hiçbir yere dokunmayın,

2-Yolculuğunuz boyunca maskenizi çıkarmayın, sosyal mesafenizi koruyun,

3-Seyahatiniz esnasında telefonla ya da yüz yüze konuşmaktan kaçının,

4-Araçlarda kesinlikle yiyecek / içecek tüketmeyin,

5-Öksürük, kas ağrısı gibi belirtileriniz varsa toplu taşıma araçlarını kullanmayın ve taksilere binmeyin” dedi.

Açıklamasında HES kodu uygulamasına da vurgu yapan Valimiz Sayın Dr. Zülkif Dağlı, Hayat Eve Sığar Uygulamasının sadece kamu kuruluşlarına girişte ya da şehirlerarası seyahatlarda kullanılan bir kod olarak değil, herkesin en yakınlarını bile kontrol edip risk durumunu görebileceği bir güvenlik kalkanı olarak değerlendirilmesi gerektiğini; hastalık durumu hakkında emin olmadığımız kişilerle bir araya geldiğimizde artık ilk yapmamız gereken şeyin HES kodu kontrolü olması gerektiğini belirtti.

Samsun Valiliği olarak sahada her zaman vatandaşlarla beraber olduklarını, il merkezi ve ilçelerdeki denetim çalışmalarına katılarak halka uyarılarda bulunduklarını söyleyen Vali Dağlı, “İnşallah bu savaşı el birliğiyle vereceğiz, virüs bu savaşı kaybedene kadar da mücadelemizin dozajını düşürmeyeceğiz.” dedi. 

Koronavirüsle mücadele kapsamında ilimiz genelinde 08 Eylül -14 Eylül 2020 tarihlerinde,

1-İl Emniyet Müdürlüğünce yapılan denetimlerde;

5326 sayılı Kabahatler Kanunu kapsamında 192 şahsa 51.941 TL, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu kapsamında 1.285 şahsa 1.230.079 TL, toplamda 1.477 şahsa 1.282.020 TL para cezası uygulanmıştır.

2-İl Jandarma Komutanlığınca yapılan denetimlerde;

5326 sayılı Kabahatler Kanunu kapsamında 38 şahsa 17.262 TL, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu kapsamında 44 şahsa 55.410 TL, toplamda 82 şahsa 72.672 TL para cezası uygulandı.

Koronavirüs İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Samsun Valiliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER