Canım Babama Atfen
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Canım Babama Atfen
20.06.2022 11:14:00

 

Canım Babama Atfen

Sözüm kaybetmek istemeyen babalara!

Ne olur sözüme kulak verin…


Yaşanan acılara şahit olup da vicdanını öldürmek istemeyen her birey acılara derman olma derdinde olmalıdır. Böylelikle dağ gibi görünen dertlerini unutacaktır. İmtihanı kendisini yormayacak, hayat ise üstüne gelmeyecektir.

Melankoliğe bağlanıp depresyona düşmeyecek, isyan etmeyecektir.

Dünyanın bütün sıkıntılarının kendi üstünde olduğunu düşünüp diz çökmeyecek, kendini öksüz hissedip sevgisine ve emeğine karşılık bulmayınca silip atmayacaktır.

İkinci şansı olmadığı hayatta yanılmayıp, yaptığı bütün iyilikleri sevdiklerinin yüzüne vurmayacak, yaptıklarında pişman olup doğru hareketleri öncelikle kendisine huzurlu edecektir.

Kendi hayatına dokunamayan, kendine söz geçiremeyen başkasına söz geçirebilir mi?

Hayata dokunmak ancak görmekle, dinlemekle olur. Görmeyen dinlemeyen, anlamak için emek vermeyen anlaşılmayı hak edebilir mi?

Her yaşanan olumsuzlukta bir hayır vardır deyip arkasındaki hikmeti sabırla ve yapılması gerekenleri yaparak beklenmelidir. Aksi takdirde Türk filmi mantığına bürünecek ve  “batsın bu dünya” diyebilecektir.

Dünyasını batıran, hayatı çekilmez gören, sevdiklerine sıkıntı veren isyanlarda değil midir?

Mutlu olmak mutlu etmenin garantisidir. Tıpkı emekli olarak çalışmadığı günlerde geçimini sağlamak için geleceğe yatırım yapmak gibidir.

Geleceğini bu şekilde garantiye almayanların sıkıntı çekeceği her aklın ortak kabulü değil midir?

Geleceğe yapılacak en iyi yatırım yakınlara yapılan yatırımdır. Ailesine hele de karısına yatırım yapmayan, gücünü ve aklını iyi kullanmayan her erkek mutsuzluğa mahkumdur.

Gücünü ve aklını zalimlik yaparak hor kullanan kendine de zulmetmiş olmaz mı?

Aileyi idare etmek, yönetmek devleti idare etmekten zordur. Yönetimin adil olduğu, haksızlığın olmadığı, ihtiyaçlarının karşılandığı devlette isyan yoktur.

İsyanın olmadığı her evde sağlıklı, göz aydınlığı nesiller ve huzur veren anneler olmaz mı?

Evlilikte en önemli olgular değer vermek ve değer görmektir. Güvenmek ve güvenilmektir. Sevmek ve sevilmektir. Fedakar olmak ve fedakarlık almaktır. Saygı duymak ve saygı almaktır. Sahip olunan ne varsa paylaşmaktır.

Yönetim koltuğunda oturmak ancak adaleti devamlı ayakta tutma gayreti içinde olmakla olur. Aksi takdirde evinde koltuğuna göz diken kadını ve çocukları olacaktır.

Sözlerin etkisi, gücü elde tutmakla, maddi ve manevi isteklere karşılık vermekle değil midir?

Hayatta insanı hele de kadını mutlu eden en önemli olgu anlaşılmaktır. Anlaşılmadığının, hakkının yenildiğinin, adaletsiz davranıldığının hissinin verilmesi kadını güven bunalımına itecek, rekabet ortamını oluşturacaktır.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

asiye türkka canım babama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım