Çarşamba Abdal Irmağında Suyunun Renginin Değişmesi BES Kaynaklı Değil!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Çarşamba Abdal Irmağında Suyunun Renginin Değişmesi BES Kaynaklı Değil!
22.03.2021 06:10:54

 

Çarşamba Abdal Irmağında Suyunun Renginin Değişmesi BES Kaynaklı Değil!

Samsun Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesinde yapılan ve üretime başlayan Biyokütle Enerji Santralinin soğutma suyunun Abdal Irmağında oluşturduğu kırmızı renkli görüntünün BES kaynaklı olduğu iddiasının gerçek olmadığı ortaya çıktı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin de 19 Mart Cuma günü Abdal Irmağından numune aldıkları, sonuçlarının da hafta içerisinde çıkacağı öğrenildi.

Bazı haber sitelerinde çıkan ırmağın kirlendiği yönündeki haberlerin de doğru olmadığı öğrenildi.

 

KIRIMIZI RENKLİ ÇİÇEK NEDEN OLMUŞ

Biyokütle Enerji Santralinden Abdal Irmağına (deresine) akan suyun soğutma suyu olduğu, içerisinde en ufak bir kimyasal atışın olmadığı, berrak ve temiz olduğu belli olmasına rağmen dere suyunun üzerinde kırmızı dalganın belirlenmesi üzerine bölgeye giden ekibimiz yaptığı araştırma sonucunda ırmağa akan suda bulunan bitkisel polenlerin kırmızı çiçekli bitkiye dönüştürdüğü anlaşıldı.

Konuyla ilgili çevre mühendisleriyle de yapılan değerlendirmede dünyanın her yerinde bitkisel atıkların oluşturduğu bitkilerin olduğunu, bunun olumsuz çevresel etkisinin olmadığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı normlarına uygun olduğu belirtildi.

 

BES'TEN AÇIKLAMA; 'KİMYASAL ATIK SÖZKONUSU DEĞİL'

Konuyla ilgili yaptığımız araştırmalarda Biyokütle Enerji Santralinde kullanılan kavak, söğüt, vb ağaç dallarından oluşan polenlerin suya karışmaları sonucunda ırmakta çiçekli kırmızı renkli bitkilerin oluştuğu ortaya çıkmıştır. Çevreye ve ırmağa zarar verecek atıkların ırmağa atılması söz konusu değildir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin sürekli olarak ırmaktan ve santralden numuneler aldıkları ve en ufak bir kirliliğin tespiti halinde anında gereğinin yapılacağı öğrenildi. Öte yandan santral yetkililerinin de konuyla ilgili çevre mühendislerinden ve üniversite hocalarından oluşan bir heyet oluşturduğu ve konunun titizlikle üzerinde durduğu öğrenildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Abdal Irmağı BES Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER