CV Nasıl Hazırlanır? Yeni Mezun Öğrencinin Özgeçmişi Nasıl Olmalı?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
CV Nasıl Hazırlanır? Yeni Mezun Öğrencinin Özgeçmişi Nasıl Olmalı?
02.04.2022 13:00:42

 

CV Nasıl Hazırlanır? Yeni Mezun Öğrencinin Özgeçmişi Nasıl Olmalı?

CV içerikleri; çeşitli amaçlar doğrultusunda yazılı olarak hazırlanan, özgeçmişinde elde edilen başarıların neler olduğunu bildiren, hazırlayan kişinin yetkili olduğu konuları özetleyen içeriklerdir.

Özellikle yeni işe başlama zamanlarında, kurumlar veya kuruluşlar tarafından talep edilen özgeçmişler özen gösterilerek hazırlanmalıdır. Çünkü bireyler ilk etapta yapmış oldukları geçmiş başarılar baz alınarak iş yerlerine alınarak çeşitli görevlere atanırlar. Doğal olarak; CV nasıl hazırlanmalı, yeni mezun olunmuşsa hangi bilgiler yazılmalı, dikkat edilecek özgeçmiş hazırlama kuralları bütünüyle bilinmelidir.

CV İçinde Olması Gerekenler

Yeni mezun olan veya halihazırda iş donanımı olmasına rağmen yer ile sektör değişikliği yapmak isteyenlerin CV içerisinde yazılması gereken bilgileri bilmeleri şarttır.

Olması gereken içerikler şöyledir:

  • Kişinin adı ile soyadı kimlikte yazan şekilde olmalıdır.
  • Telefon numarası, mail adresi veya diğer iletişim bilgileri
  • Açık adres
  • Çalışılabilecek pozisyonlar
  • Hangi eğitimlerin tamamlandığı, kaç yılda ve hangi derecelerle bitirilmiş oldukları
  • Fotoğraf olması gerekir.

CV Hazırlama

Yeni mezun olmuş bireylerin her biri, özgeçmişlerini çok daha özenli ve tam donanımlı hazırlamalıdırlar. Çünkü iş dünyası içerisinde herhangi bir tecrübe olmadığı için yeni tecrübelerde donanımlı olacak bireylerin önüne geçilmesi gerekir. Bu aşamada da devreye özgeçmişler girecektir. İlk olarak kişisel bilgilerin eksiksiz şekilde özgeçmiş içerisinde yazıldığına emin olunmalıdır.

Daha sonra sırasına uygun olunarak; liseden mezun olunan okul ve diploma puanının kaç olduğu, üniversiteden mezun olunan okulun ve alınan başarı puanı yazılmalıdır. Hemen alt kısım içinse; alınmış olan ek eğitimlerin, sertifikaların ve her birinin kodunun, yabancı dil eğitimlerinin ve hangi düzeyde olduklarının yazılması sağlanır. Eğitimlerin her birinin belgeleriyle sunulma olasılığı bulunduğu için fazla içeriğin veya yanlış bilgilerin eklenmemesi çok önemlidir.

Yeni Mezun Özgeçmişi

Yeni mezun cv’si hazırlarken referans mektubu çok faydalı olacaktır. Çünkü CV ne kadar güçlü olursa olsun deneyim olmamasına karşın yetenekli olunduğunun kanıtı şarttır.

Dersi alınmış olan eğitimcilerden, üniversite hocalarından ve rektörlerden dahi alınacak çeşitli referans mektupları; iş alımlarında, kişinin geçmişinin incelenmesinde ve işe uygunluğuna kanaat getirilmesinde önemli kriter olacaktır. Ayrıca diksiyonun düzgün şekilde kullanılmış olması, özgeçmiş içerisinde gereksiz detaylara yer verilmemesi, istenebilecek her türlü bilginin ulaşılabilir şekilde ve yerli yerince sayfada bulunması da önemlidir.

Karşılaşılan Hatalar

Yeni mezun olanların iş görüşmelerine aşina olamaması veya nasıl bir hazırlıkla başvuruda bulunacaklarına yabancı kalmalarından dolayı özgeçmişlerinde bazı hatalara düştükleri görülür. Bunlardan en sık olanı fotoğraf eklememek veya; aşırıya kaçan düzenlemeler olan, güncel olmayan, çok eski dönemlere ait fotoğrafların koyulmasıdır. İnsanların yüzlerine bakıldığı zaman ortalama olarak iş veya pozisyon için uygun olup olmadıkları çıkarımlarına varılabilir.

Ayrıca şirket profilleri de kişi için yeterli mi diye fotoğraflar da görülmelidir. Doğal olarak bu konuda hataya yer verilmesi görüşmeler esnasında olumsuz karşılanacaktır. Ayrıca iletişim bilgilerinde hata olması halinde özgeçmişin olumlu bulunmasına karşın kişiyle irtibat kurulamaz. Hem yeni mezun olan birey imkan kaybedecektir hem de iş yerleri için durum kötü olacaktır. Bu nedenle diğer bilgilerde olduğu gibi iletişim bilgilerine de gösterilen özen yeterli olmalıdır.

CV Nasıl Hazırlanır? Yeni Mezun Öğrencinin Özgeçmişi Nasıl Olmalı?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert