Diyarbakır Emekli Memur Sen’den Emeklilerle Sohbet Saati
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Diyarbakır Emekli Memur Sen’den Emeklilerle Sohbet Saati
12.08.2023 15:18:15

 

Diyarbakır Emekli Memur Sen’den Emeklilerle Sohbet Saati

Diyarbakır Emekli Memur Sen “Emeklilerle Sohbet Saati” adlı bir çalışma başlattı.

Her Cuma namaz sonrası daha önce belirlenmiş bir camide emeklilerle sohbet edilerek sıkıntılarını öğrenip kamuoyu ile paylaşmayı hedef edinen bu çalışmanın ilki Diyarbakır Ofis Camisinde gerçekleşti.

 

İlk etapta etkinliğe soğuk bakan emeklilerimiz zaman içinde kabullenip dertlerini dile getirdi.

                        

Her kademe ve kurumdan katılıcıların olduğu bu sohbet saatinde şunlar dile geldi.

 

1-Aynı kurumdan 10 yıl önce emekli olan ve bu gün emekli olan iki farklı kimselerin maaşları arasında ciddi bir fark vardır, biri 10 bin alırken diğeri yirmi bin alıyor, bunu akılla izahetmek mümkün değildir, bu farkın bir an evvel kapanması lazım.

 

2-Bu son zamandaki seyyanen artışın emeklilerin maaşına hiç yansımaması bir ilk ve aynı zamanda bir haksızlık, şayet bütçe imkanları kıt ise memura 6 bin ve emekliye 3 bin ver seni zorlayan mı var? Bu haksızlığın bir an evvel giderilmesi lazımdır.

 

3-Memur emekli olduğu zaman eş yardımı kesilmektedir, bu da tuhaf bir durum herhalde emeklilikle birlikte eşler de boşanmıyor, eş yardımının kesilmesinine herhangi bir neden bulunmamaktadır, ayrıca ev hanımı olan eşlerin dahi kocasının emekliliğinde katkı payı vardır, bir an evvel bu yanlıştan vazgeçilmesi ve eş yardımının eşin hesabına yatırılmasında fayda var, bu şekilde yaşlılık maaşını alamayan kadın kısmen nefes alacaktır.

 

4-Emeklilere yönelik bir projenin yapılıp kimden ne şekilde faydalanılabiliyorsa, ne şekilde hayata katkıları oluyor yada kendileri bir nefes alabiliyorsa onlardan faydalanmalı.

 

Örneğin uygun il ya da ilçelerde bir tatil köyün yapılıp tamamen emeklilerden oluşan bir ekip tarafından idare edilebilir, yaş durumlarına ve sıhhat durumlarına göre burada yeralmaları sağlanmalıdır, icap ederse emekli evde alınıp tatil köyüne bırakılmalı, akşam eve dönerken beraberinde iki kilo domatesini, patlıcanını, biberini getirebilmelidir. Hem kainatın güzellikleriyle içiçe yaşayacak hem de bütçesine bir katkısı olur.

 

5-Yetkili etkililere sesleniyoruz, emekileri görmezlikten gelmeyin! biz 14-15 milyon insanız, şu iki üç milyon tok yemiş emekliler olan genel müdür, general, vekillerin  maaş artışlarında aramızdan çıkarın, kaymak takımı adamlar olan bu zevat kendileri çalışırken de devletin parasıyla makamın havasıyla keyf ediyorlardı, bu gün de aylık 30-40 bin alarak aynı gururla yaşıyor keyfine keyif katıyorlar.

 

Memurların maaşına gelen artıştan bunları ayırın!

 

Düşünün %25 maaş artışı olsa 10 bin maaş alanın maaşına 2500 artış olurken, 40 bin maaş alanın maaş artışı 10 bin olmaktadır. Bu çarpık sisteme normaldir denebilir mi? buna karşı sessiz kalınabilir mi?

 

Buyur bir ölçü getirin emekli maaşı asgari ücretin altında olamaz, en yüksek emekli maaşı da iki asgari ücreti geçemez kuralını getirin, bu reel aralığa dikkat edilirse asgari ücrette de bu gün itibariyle 15 binden az olmaz.

 

Gibi kayda değer fikirler dile geldi.

Sohbet saati emeklilerin hayır dualarıyla neticelendi.

 

Haber; Eyüphan Kaya - Emekli Memur-Sen Diyarbakır

Diyarbakır Emekli Memur Sen’den Emeklilerle Sohbet Saati
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Sonmaz kurt     0000-00-00 Verirsen oyu bir bardak çay ısmarlayan olsa diye bakarsınız herkes hakkettiği gibi yaşar
GALERİLER
iş güvenliği malzemeleri
tanıtım yazısı