Eğitim
Giriş Tarihi : 02-06-2022 14:04   Güncelleme : 02-06-2022 14:04

Eğitim Bir Sen Samsun Geleneksel Şiir Okuma Yarışmasının Üçüncüsü Yapıldı

Eğitim Bir Sen Samsun 1 Nolu Şube tarafından geleneksel hale getirilen öğrenciler arası şiir okuma yarışmasının bu yıl üçüncüsün gerçekleştirildi. Yarışmada derece yapan öğrencilerin ödülleri de Canik Kültür Merkezinde yapılan törenle verildi.

Eğitim Bir Sen Samsun Geleneksel Şiir Okuma Yarışmasının Üçüncüsü Yapıldı

 

Törene Samsun Valisi Sn. Zülkif Dağlı, Eğitim Bir-Sen ve Memur-sen Genel Başkanı sn. Ali Yalçın, Yunus Emre Enstitüsü Hosna Temsilcisi Mahmet Akif Yaman ve Bosnalı öğretmen ve öğrenciler online bağlantı ile katıldı. Canik Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Altunsoy'un yanı sıra İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri de toplantı salonunda hazır bulundular.

Vali Zülkif Dağlı yaptığı konuşmada "şuan kendimi Hüsrev Paşa Camiinde hissettim..Bosna, Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç'in bizlere emanet ettiği gönül coğrafyamızın önemli bir parçasıdır. Yarışmaya oralardan ve Samsun'dan katılan evlatlarımıza teşekkür eder kazananları tebrik ederim" dedi.

Eğitim Bir-Sen ve Memur-sen Genel Başkanı Sn. Ali Yalçın ise "Sendikamızın kurucusu mütefekkir ve şair Mehmet Akif İnan'ın bizlere emanet ettiği Sendikamızın doğal faaliyet alanı üyelerimizin haklarını savunmaktır. Bizler bunun yanında kültürel faaliyetlere de önem veriyor ve destekliyoruz. Samsun Şubemize bu güzel etkinlik için teşekkür ediyorum...Katılım sağlayan evlatlarımızın anne babalarına ve öğretmenlerine şükranlarımı sunuyorum" diye konuştu.

Eğitim Bir Sen İl Başkanı Hamdi Yıldız "Canik Belediyemiz tarafından da üstelenilen sponsorluk için Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı'ya teşekkür ederim. Bu tür kültürel faaliyetleri gerçekleştirmeye devam edeceğiz..İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün verdiği destekle önemli bir sayıda öğrencimize ulaşmış bulunmaktayız. Teşkilatımızın kıymetli temsilcileri de verilen bu desteğin üst düzeye çıkmasında aktif olarak rol aldılar.

Milli ve manevi değerlerimizi evlatlarımızın zihinlerine nakş etmenin en ideal yoludur şiir..bu yolda başta sendikamızın kurucu genel başkanı rahmetli Mehmet Akif İnan olmak üzere bizi biz yapan değerlerimizin yılmaz takipçisi bir çok vatan şairimiz var..

Biz de kurucusu bir şair olan sendikayı şiirsiz burakamayız deyip yola çıktık..istedik ki her evde bir şiir her evde bir şair misafir olsun .Tarafımızdan belirlenen şiirler öğrencilerimiz tarafından okunuyor, öğretmen ya da ebeveynleri tarafından video olarak internet üzerinden bizlere yollanıyor biz de online puanlama ile değerlendirme yapıp kazananlara ödül dağıtımı şeklinde icramızı gerçekleştiriyoruz. Pandemi döneminde ilkini gerçekleştirerek geleneksel hale getirdiğimiz Şiir Okuma Yarışmamızın 3. sünü yoğun bir katılım ile bu yıl da tamamladık..

Bu yıl;

Okul Öncesinde Faruk Nafız Çamlıbel’in Bayrak Altında şiiri ile,

İlkokulda Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in Utansın Şiiri ile,

Ortaokulda Mehmet Akif İnan’ın Mescid-i Aksa şiiri ile ,

Lisede Bosna şiiri ile yarışmaya katıldı çocuklarımız.

 

Yarışmamıza geçen yıl kardeş ülkemiz Azerbaycan bu yıl da gönül coğrafyamızın özel yerlerinden biri olan Bosna dan çocuklarımız Türkçe şiir okuyarak yarışmamıza katılım sağladılar.

Recep YAZGANRecep YAZGAN