Girişimciler İçin Marka Oluşturma Taktikleri
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Girişimciler İçin Marka Oluşturma Taktikleri
25.10.2022 10:28:42

 

Girişimciler İçin Marka Oluşturma Taktikleri

 

Bir işletmeyi markalaştırmak önemli ölçüde zaman ve çaba gerektirdiğinden, eğer henüz işletmenizi açmadıysanız markalaşmanın açılış gününden itibaren dikkatle yönetilmesi gereken ciddi bir süreç olduğunu bilmelisiniz.

Küçük işletme sahiplerinin pazarlama çabalarıyla tutarlı bir marka oluşturmak için odaklanması gerekenler; hedef kitleleriyle kurulan bağlardan sunucu kiralama gibi bilişim altyapılarına dair kararlara kadar her aşamada özenli ve bilinçli adımlar atmayı zorunlu kılar.

Marka kavramı, tüketicilerin bir ürün veya hizmeti diğerine tercih etme kararını etkileyen, beklentilerle ve hikayelerle şekillenen değer katma unsuru olarak tanımlanabilir. Bir işletme, markasının değeri oranında müşterileri çekebilir ve pazarda kalıcı bir güç sağlayabilir. Logo ve ambalajdan müşteri hizmetlerine kadar, insanların işletmeniz hakkında aklında kalan, onlar için etkileyici bir anlam ifade eden tüm detaylar marka oluşturmanın basamakları arasındadır.

Slogan dahil müşteri deneyimini genel olarak en iyi seviyeye yükseltmek marka bilinirliği oluşturmanın ve güvenilir bir marka imajı yaratmanın önemli bir parçasıdır. İşletmenizin mevcut müşteriler için neden önemli olduğunu, müşterilerinizin ürününüzü neden tercih ettiğini, neden sevdiğini ve satın alımları neden yinelediğini düşünerek markalaşma için bir başlangıç noktası belirleyebilirsiniz. Bu cevaplar markanızın amacını vurgulamanıza yardımcı olacaktır. Markanızın amacını bulduktan sonra, bu bilgiyi yani bulduğunuz nedeni tek cümleyle özetlemeye, bir slogana dönüştürmeye çalışmalısınız. Ürününüzün müşterilerin hayatlarında yarattıkları farkı, misyonunuzu, vizyonunuzu ifade eden bu cümlenin anlaşılır olduğundan emin olmanız önemli.

Başarılı bir marka oluşturmanın fedakarlık istediği ve her şeyi yapmaya çalışan değil belirli bir odağa konumlandırılan bir imajın önemi de unutulmamalıdır. Bu markanızı net bir şekilde tek bir amaca odaklamanız için gereklidir.

Markanızın amacı; şirketinize özgü, size özel olmak zorunda da değildir, rakipleriniz de aynı amaçla yola çıkabilir ancak vurgulamak istediğiniz noktalar farklılık gösterebilir. Odak noktanız kalite ya da müşteri deneyimi olabilir. Rakiplerinizden ayrıldığınız bu tür noktalar markanızı öne çıkarabileceğiniz, müşterileriniz için belirgin fayda sağlayan detaylar olmalıdır.

Güçlü bir marka kimliği oluşturmak; reklamlarınızdan belgelerinize, web sitenizden kartvizitinize tutarlı renk ve logo kombinasyonuna sahip olmayı da gerektirir. İşletmenizin görsel kimliğini oluşturan bu tip unsurların gücünü hafife almamalısınız.

Rakip araştırmasıyla, sektörünüzdeki en büyük oyuncular dahil çok sayıda rakibinizi marka oluşturma teknikleri, misyon açıklamaları, açılış sayfaları, blog içeriği ve sosyal medya gönderileri açısından derinlemesine incelemeniz önemlidir. Markalarını nasıl konumlandırdıkları, markalaşma süreçleri kapsamlı olarak incelenmelidir. Yararlanabileceğiniz boşlukları, neyi doğru neyi yanlış yaptıklarını bulmaya çalışmalısınız.

Müşteri profilinizi netleştirmek, hedef pazarınıza göre tanımlamak; ürününüzü veya hizmetinizi satın almaya ikna etmeyi umduğunuz hedef müşterilerle nasıl rezonansa gireceğinizi belirlemenize yardımcı olacaktır. İşletmenizin ideal hedef kitlesinin yaş, konum gibi özellikleriyle gerçekçi tasvirlerini oluşturmalısınız.

Sonrasında hedef kitlenizin ve mevcut müşteri tabanınızın hangi platformları kullandığını araştırıp hangi sosyal medya hesaplarını kullanacağınıza karar vermeli ve misyonuna uygun bir kampanya oluşturmaya çalışmalısınız.

Uzman Görüşü

 

Güçlü ve ünlü bir marka oluşturmanın, sıradan fikirler ve rastgele tercih edilmiş bileşenlerle sağlanamayacağı açıktır. Markalaşmanın en önemli parçası olan müşteri deneyimini geliştirmek için attığınız adımlar, web siteniz, e-posta sisteminiz ve veritabanınız; gelişmiş güvenli, yüksek performanslı teknolojilere dayanıyorsa anlam kazanacaktır. Bu nedenle Turhost olarak kullanıcı deneyimini iyileştiren, dönüşüm oranlarını artırmanızı sağlayan ve marka sadakati oluşturmanıza zemin hazırlayan domain, WordPress Hosting, SSL, Bulut Sunucu gibi BT hizmetlerimizden yararlanmanızı ve güvenilir bir marka imajı oluşturmanızı dileriz…

 

Girişimciler İçin Marka Oluşturma Taktikleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri