Samsun Haber
Giriş Tarihi : 24-02-2024 14:27

Havza'da İşsizliği Bitireceğiz!

Cumhur İttifakı Ak Parti Havza Belediye başkan adayı Av. Murat İkiz, Havza OSB Müdürü Hasbi Altuntaş'ı ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Havza'da İşsizliği Bitireceğiz!

Havza Belediye Başkan adayı İkiz, "2005 yılında temellerini attığımız Havza OSB'de fabrikaların bacalarının tütmesini görmenin mutluluğunu yaşıyorum. Buraya gelecek yeni fabrikalar ile Havza'ya tersine göçü başlatarak ilçemizde işsizliği bitireceğiz" dedi.

Havza Organize Sanayii Bölgesinde incelemelerde bulunan Cumhur İttifakı Ak Parti başkan adayı Murat İkiz, Havza OSB Müdürü Hasbi Altuntaş'ı ziyaret ederek burada yapılan çalışmaların hızlandırılması için görüşmelerde bulundu. Havza OSB'nin bölge ekonomisine çok büyük katkılar sağlayacağının altını çizen başkan adayı Murat İkiz, " Burada yapılan çalışmaları yerinde görmenin mutluluğunu yaşıyorum. Burası benim en büyük hayallerimden birisiydi. 2005 yılında buranın temelini attığımızda bugünleri hayal ediyorduk. Burası 10 bin metre kare alana sahip bir organize sanayi bölgesi olarak planlandı. Gördüğüm kadarıyla gelen talepler göstermiştir ki  bu alanda bize yetmeyecektir. Havza OSB'yi Samsun yönüne doğru karayolu ile birleşecek şekilde büyüteceğiz. Bununla ilgili plan-proje çalışmalarını yaptık. Seçimlerden sonra bunun startını vereceğiz" dedi.

"15 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK"

Havza OSB'de şuan 12 fabrikanın faaliyete geçtiğini, 8 fabrikanın da yıl sonuna kadar üretime geçeceğini ifade  eden başkan adayı Av. Murat İkiz, yıl sonu itibariye 20 fabrikada binlerce gencin iş sahibi olacağını söyledi. Başkan adayı İkiz, " Yıllardır ilçemiz göç veriyor, buna son vermemiz gerekiyordu. Artık Havzalı gençler, gurbet ellerde memleket hasreti ile yaşamayacaklar. Burada üretilen ürünler hem yurt içine hem de yurt dışına satılırken ilçemizin ekonomisine de can suyu olacak. Önümüzdeki beş yıl içerisinde fabrika sayımız 40'ka çıkacak. Şuan planlanan OSB bittiğinde burada 15 bin insanımıza istihdam sağlamış olacağız "diye konuştu.

"YENİ BİR ŞEHİR KURACAĞIZ"

Havza'nın OSB'de sağlanacak istihdamla bölgenin cazibe merkezi olacağını belirten başkan adayı Av. Murat İkiz, ilçede ciddi bir konut ihtiyacının olacağını söyledi. İkiz, "Burada sağlanacak istihdamla ilçemizin nüfusu 40 binden 80 bine çıkacak. Burada ciddi bir konut ihtiyacı da doğacak. Bunun çalışmalarını da planlıyoruz. Havza'yı OSB bölgesine doğru büyüteceğiz. Yolun üst tarafı organize sanayi bölgesi olurken yolun alt tarafına da konut alanları oluşturacağız. Bu alan 15 bin konutlu bir alana dönüşecek. Burada altyapısı ve üst yapısı ile modern bir şehir karacağız" dedi.

EKSİKLİKLER TESPİT EDİLDİ

Havza Organize Sanayi Bölgesinin doğalgaz ve su sorunlarının biran önce çözülmesi gerektiğini belirten başkan adayı Murat İkiz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim kaybedecek bir dakikamız dahi yok. Burada acil çözülmesi gereken konular var. 1 Nisan'da göreve gelir gelmez hemen öncelikle buraya bir adet itfaiye, bir adet süpürme ve bir adet yol ıslama araçlarını kazandıracağız. Fabrikalarımızın daha verimli çalışmalarını sağlamak için biran önce doğalgazı buraya getirmemiz gerekiyor. Burada çevre düzenlemesi ve ağaçlandırmaya da önem vereceğiz. OSB'nin su sorunu da çözüme kavuşturacağız. Ayrıca demiryolu istasyonun hayata geçirilmesi için çalışmaları hızlandıracağız. Özellikle OSB'den ulaşımda demiryolunu aktif halde kullanmamız gerekiyor. Bunun içinde hammadde indirme ve ürün sevk etme istasyonlarını buranın büyüme potansiyelini de hesap ederek yapmamız gerekmektedir" şeklinde konuştu.

Cumhur İttifakı Ak Parti Havza Belediye Başkan adayı Murat İkiz'in Havza Organize Sanayi Bölgesi'ne yaptığı ziyarete Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Kurkmazlı, MHP ilçe başkanı İbrahim Yüksel ile yönetim kurulu üyeleri de eşlik etti.

 

 

 

adminadmin