Hipertansiyon Genç Yaşlı Herkeste Ortaya Çıkabilir!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Hipertansiyon Genç Yaşlı Herkeste Ortaya Çıkabilir!
25.03.2021 10:47:15

 

Hipertansiyon Genç Yaşlı Herkeste Ortaya Çıkabilir!

Büyük Anadolu Hastaneleri Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Canan Uğur, Hipertansiyon (yüksek tansiyon) yaşlılık hastalığı olarak bilindiği yönünde bir algı var bu yanlıştır. Hipertansiyon gençlerde de ortaya çıkabilir. Mutlaka tedavisi erken dönemde başlanmalıdır" dedi.

Hipertansiyon kan basıncının (tansiyonun) normal değerlerinden yüksek olması demektir. Fazla tuz tüketimi, yaşam tarzı tansiyonu yükseltebilir diyen, Büyük Anadolu Hastaneleri Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Canan Uğur,  "Ülkemizde her 3 kişiden birini tehdit eden hipertansiyon beyin kanamasından inmeye, kalp ve böbrek yetmezliğinden kalıcı görme kaybına kadar bir çok sağlık sorununu beraberinde getiriyor.
Kalpten vücuda taşınan kanın atardamar duvarlarına uyguladığı kuvvete hipertansiyon yani yüksek tansiyon olarak ifade ediyoruz.

HİPERTANSİYON BELİRTİLERİ
Normal kan basıncı 120/ 80 mm hg (civa) basıncıdır (Halk arasında 12 ye 8 denir). Tansiyon bu değerin üzerinde ise kişi hipertansiyon hastası adayıdır. 140/ 90 mm hg üzeri ise hipertansiyon hastası olarak kabul edilir.
Yorgunluk, halsizlik, sersemlik hissi, baş ağrısı, baş dönmesi, kulaklarda çınlama, çarpıntı, göğüste sıkışma ve nefes darlığı gibi belirtiler Hipertansiyon sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır.

YAŞAM TARZI BÜYÜK ETKEN
Özellik pandemi döneminde hipertansiyon vakalarında bir artış olduğunu söylemek mümkün. Hareketsiz yaşam, beslenmede düzensizlik, uyku problemi, teknolojik aletlerle uzun süre vakit geçirme gibi değişik durumlar yüksek tansiyona davetiye çıkarmaktadır.
Halk arasında şöyle bir yanlış algı var. Hipertansiyon yaşlılık hastalığı deniliyor. Ben gencim ve bende hipertansiyon olmaz gibi bir durum söz konusu. Bu yanlıştır çünkü bu hastalık genç yaşlı herkeste ortaya çıkabilir.

TEDAVİYİ GEÇİKTİRMEYİN
Hipertansiyon tedavisinde amaç kan basıncını 140/90 mm hg altına düşürmektir. Tedavinin temelinde yaşam tarzı değişiklikleri yer alır. Hipertansiyon tedavisinde önemli bir bölümünü de ilaç tedavisi oluşturur. Yaşam tarzından kastımız düzenli egzersiz, kilo kontrolü, tuz alımının kısıtlanması çok önemlidir.
Yukarıda saydığımız belirtilenden bazılarını yaşıyorsanız kulaktan dolma bilgiler ile tansiyonunuzu düşürmeye çalışmayın mutlaka bir uzman doktordan destek alın" diyerek sözlerine son verdi.

Hipertansiyon Büyük Anadolu Hastaneleri Uzm. Dr. Canan Uğur
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER