İçişleri Bakanlığı’ndan 81 ile Kovid-19 genelgesi!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İçişleri Bakanlığı’ndan 81 ile Kovid-19 genelgesi!
04.03.2022 16:12:11

 

İçişleri Bakanlığı’ndan 81 ile Kovid-19 genelgesi!

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu kararı doğrultusunda İçişleri Bakanlığınca Kovid-19 tedbirleri kapsamında hazırlanan genelge valiliklere gönderildi.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, korona virüs (Covid19) salgını sürecinde toplumsal hayatın işleyişine ilişkin usul ve esasların, salgının genel seyri ve Sağlık Bakanlığının önerileri doğrultusunda belirlendiğine dikkat çekildi.

SAĞLIK BAKANLIĞI VURGUSU

Açıklamada, Sağlık Bakanlığının ilgili yazısından, "Pandeminin geldiği noktada, salgının etkisinin azalması, aşılamanın yaygınlaşması, toplumsal hayatı eskisine oranla daha az etkilemesi ile birlikte alınan önlemlerin dünyada olduğu gibi ülkemizde de toplumun her noktasında kısıtlama şeklinde değil bireysel düzeyde uygulanması önemli hale geldiği" alıntısı yapılarak, maske kullanımı, HES kodu ve PCR testi istenmesine ilişkin mevcut tedbir ve kuralların yeniden düzenlenmesinin istendiği belirtildi.

Buna göre, maske kullanımı, HES kodu sorgulaması ve negatif PCR test sonucu ibrazı istenilmesine dair hükümlerin uygulanmasına 3 Mart 2022 itibariyle son verildi.

MASKE KULLANIMI

Bu kapsamda, açık alanlar ile sosyal mesafenin uygulanabildiği ve uygun havalandırma koşullarının bulunduğu kapalı yerlerde maske kullanma zorunluluğu uygulanmayacak. Öte yandan yeni bir karar alınıncaya kadar, okul, hastane, sinema, tiyatro gibi kişiler arasında gerekli sosyal mesafenin sağlanamadığı kapalı yerler ile otobüs, minibüs, servis, tren, metro, vapur, uçak gibi her türlü toplu ulaşım araçlarında maske kullanım zorunluluğu uygulanmasına devam edilecek.

UÇAKLA SEYAHATLER

Ayrıca, aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ya da son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden uçakla seyahat gibi durumlarda istenilen negatif PCR test sonucu ibrazı istenilmesi uygulamasına 3 Mart 2022 tarihi itibariyle son verilirken, bu kapsamda hastalık belirtisi olmayan kişilerden PCR testi de istenilmeyecek.

ÜLKEYE GİRİŞLER NASIL OLACAK?

Açıklamada, 3 Mart 2022 tarihinden itibaren Türkiye sınır kapılarından ülkeye girişte uygulanacak usul ve esaslarda da düzenlemeler yapıldığına yer verildi.

Buna göre, havayolu ile sınır kapıları üzerinden Türkiye'ye girişlerde, Dünya Sağlık Örgütü veya Türkiye tarafından acil kullanım onayı verilmiş aşılardan en az iki doz (Johnson & Johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan en az 14 gün geçtiğini veya ilk PCR pozitif test sonucunun 28. gününden başlamak üzere son 6 ay içinde hastalığı geçirdiğine dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz edenler veya son 72 saat içinde alınmış negatif PCR test sonucu ibrazı veya son 48 saat içinde alınmış negatif hızlı antijen testi ibraz eden kişilere karantina tedbirinin uygulanmayacağı vurgulandı.

KARA, DENİZ VE DEMİRYOLU SINIR KAPILARINDA BELGE İSTENMEYECEK

Kara, deniz ve demiryolu sınır kapılarından Türkiye'ye giriş yapacak kişilerden herhangi bir belge istenmeyeceği bildirilen açıklamada, 12 yaş altındaki çocukların Türkiye'ye girişlerde PCR/Antijen test raporu ile aşı sertifikası uygulamalarından muaf tutulacağı belirtildi.

Açıklamada, dış ticaretin olumsuz etkilenmemesi için uçak mürettebatı ve kilit personelin SARSCoV2 PCR testi ve karantina uygulamasından muaf tutulacağına yer verildi..

İçişleri Bakanlığı’ndan 81 ile Kovid-19 genelgesi!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER