İHH Üzerinde Güneş Batmayan Bir İnsani Yardım Hareketidir!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İHH Üzerinde Güneş Batmayan Bir İnsani Yardım Hareketidir!
06.07.2022 18:49:42

 

İHH Üzerinde Güneş Batmayan Bir İnsani Yardım Hareketidir!

Filistinlilerin Gazze’ye yardım ulaştırırken İsrail tarafından uluslararası sularında saldırıya uğrayan Mavi Marmara gemisinden dolayı yakından tanıdığı Charitable Association for Human Rights and Freedom, İnsani Yardım Kuruluşu İHH’nın Samsun’daki merkezinde bir röportaj yaptık.

Cevaplaması için hazırlık yaptığımız sorularımıza İHH Samsun Şube Başkanı Mustafa Yeşil içtenlikle cevap verdi.

 

İHH nedir, bize kısaca İHH’dan bahseder misiniz?

Kısa adı İHH olan İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı; bölge, din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın dünyanın herhangi bir yerinde sıkıntıya düşmüş, felakete uğramış, zulüm görmüş, aç ve açıkta kalmış; savaş, tabii afet gibi sebeplerle mağdur olmuş, yaralanmış, sakat kalmış; evsiz, yurtsuz, bütün insanlara insani yardım ulaştırmak ve bu insanların temel hak ve hürriyetlerinin ihlal edilmesini önlemek üzere 1992 yılında kurulmuştur.

Gönüllü faaliyetlerle başlayan ve 1995 yılında kurumsallaşan bu çalışmalar kısa sürede 123 ülkeye yayılmış ve Türkiye’den bütün dünyaya ulaşan bir köprüsü olmuştur.

İHH’nın temel gayesi, Yeryüzünde adaleti ve iyiliği hâkim kılmaya çalışmak ve değişen dünyada değişmeyen değerlerin yaşatılmasını sağlamaktır. Kısaca İHH, İyiliği her zaman her yerde yaşatmak için kurulmuş bir vakıftır.

Merkezi İstanbul’dadır ve biz burada İHH Samsun Şubesi’nin faaliyetlerini yürütmekteyiz.

Avrupa'nın göbeğinde zulme uğrayan Bosna halkının sesini duyurmak için çıktığımız yolculuk bugün 123 ülkede insani yardım ve insani diplomasi faaliyeti göstererek yeryüzündeki tüm mazlumların sesi haline gelmiş durumdayız.

İHH SADECE BİR YARDIM KURULUŞU DEĞİLDİR

Nerede bir zulüm var ise o zulmün karşısında aksiyon alan bir harekettir. Mesela Filis’tin Gazze için Mavi Marmara seferi, vicdan konvoyu gibi hareketlerimiz bunun en temel göstergesi.

Bir yandan Doğu Türkistan'a ses olurken bir yandan Suriye'de köle olarak tutulan kadınları özgürlüğüne kavuştururken bir yandan da Afrika'nın mazlum insanlarına uzanan bir el oluyoruz. Bu yönüyle üzerinde güneş batmayan bir organizasyonuz ve bir yardım kuruluşuyuz diyebiliriz.

İHH öncelik olarak ecdadımızın çekildiği topraklarda acı, gözyaşı, zulüm, açlık ve sefaletin farkına vararak çalışmalarını ağırlık olarak bu bölgelerde yoğunlaştırmış olsa da genel olarak yeryüzündeki bütün mazlumlara, yoksullukla mücadele eden herkese din, dil ve ırk ayrımı yapmadan yardım elini ulaştırmayı görev bilmekteyiz.

Çünkü bizim İnancımız kötülüğü engellemeye çalışarak iyilikleri çoğaltmayı emretmektedir. Varlık gayemiz iyi bir kul,salih bir Müslüman olarak mazlumun sesi olmak ve sömürünün olmadığı bir dünyayı inşa etmektir.

İHH’nın yurt dışı faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Yurt dışında 123 ülkede faaliyet gösteriyoruz. Eğitim, sağlık, barınma aklınıza gelebilecek her türden kalemde Bin 600'e yakın projemiz var.

Kamuoyunca en çok bilinenleri Katarakt ameliyatları, su kuyuları açma gibi çalışmalarımız ve yetimlere yönelik çeşitli faaliyetlerimizin yanında biz insanların kendi geçimlerini temin etmelerini sağlamak için keçi verdiğimiz, bakkal dükkanı açtığımız kardeşlerimiz de oluyor.

Ülke çalışmalarımız var. Yemen gibi acil yardım gerektiren ülkelerde kumanya yardımlarımız oluyor. Yurt dışında Yetimhanelerimiz, üniversite yurtlarımız mevcut. Bunların yanında Katmandu Kültür Merkezi Projesi gibi kültürel sosyal projelerimiz de mevcut.

BİSİKLET DAĞITAN YARDIM KURULUŞU

İHH Samsun Şubesi olarak 44 ülkede katarakt ameliyatı gerçekleştiriyoruz. 41 ülkede su kuyusu açıyoruz, Tanzanya’da bisiklet dağıtıyoruz, 50 ülke ve Türkiye’de insanlarımızın bağışlarıyla yetimlerin bütün ihtiyaçlarını gideriyor, yetimhaneler açıyor ve yetimlerin okumaları için özel önem gösteriyoruz. 13 ülkede 38 yetimhanemiz, 1 Yetim Eğitim Köyümüz ve 1 Yetim Eğitim Merkezimiz mevcut. Bunların bütün ihtiyaçlarını Yetim Yardım Fonumuz ile karşılıyoruz.

Samsun’dan Afganistan’a, Suriye kamp bölgelerine belirli aralıklarla acil yardım tırları ulaştırıyoruz. Yardım tırlarımızı kışlık mont, battaniye ve sobanın yanında gıda ve diğer ihtiyaç maddeleriyle dolduruyoruz.

77 ülkede Kur’an-ı Kerim dağıtıyoruz, 120 ülkeye adak, akika, şükür ve kurban etlerini ulaştırıyoruz.

Gazze’ye Umut ol kampanyamız ile Filistinli kardeşlerimize ev yaptırıyoruz.

Şam’da üniversitesi Öğrenci Yurdu, Yemen, Sudan, Suriye, Afganistan, Çad, Nijer, Filistin başta olmak üzere 123 ülkede gıda bankacılı projesi yürütüyoruz.

İHH’nın yurt içi faaliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

İHH yardım faaliyetleri kapsamında Samsun'daki ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin de yardımına koşuyor.

Gerek Türk gerekse mülteci kardeşlerimiz olsun ayırt etmeksizin yardıma muhtaç her bir kardeşimizin ihtiyaç çeşidine göre hareket ediyoruz. Bu kapsamda kardeş evleri projemiz var. Evi yanan, çeşitli sebeplerle evsiz kalan kardeşlerimize sıfırdan barınabilecekleri bir ev yapıyoruz. Eşya ihtiyacı olan kardeşlerimize eşya temin ediyoruz. Kumanya, alış veriş kartı gibi günlük ihtiyaçları gideriyoruz. Samsun'umuzdaki 600 civarı yetim kardeşimizin bakımını üstleniyoruz. Fatura desteği, ilaç desteği gibi desteklerimiz de var.

Başvuruda bulunan kardeşlerimizin temel ihtiyacı ne ise çalışmamızı ona göre yapıyoruz.

 

İHH’nin üniversite öğrencilerine yönelik çalışmaları var mıdır, varsa nelerdir?

Üniversitelerde, kampüslerde, fakültelerde ve sınıflarda inançlı ve ahlaklı bireylerin çoğunluğunu sağlamak, nitelikli öğrencilerin yetiştirilmesi için, iyiliğin geleceğini inşa edecek, insani yardım çalışmalarının öncüsü olan, sadece Allah rızası uğrunda herhangi bir menfaat gütmeksizin bir insanın daha gönlüne dokunmayı kendine hedef bilen bir gençlik için çalışmalar yürütüyoruz.

Üniversite gençliğini üniversite eğitiminin yanında Temel İslam İlimleri konusunda bilgili, mesleki alanlarda yetkin, şuurlu ve ahlaklı bireyler olarak üniversite çağı ve sonraki hayatında kendine, çevresine, topluma faydalı bireyler haline gelmesine yapacağımız çalışmalar ile vesile olmayı hedefliyoruz.

ULUSLARARASI ÖĞRENCİ DERNEĞİMİZ DE MEVCUT

Sene içeresinde genel olarak yaptığımız çalışmalar ve projeler; Ümmet ülkelerini tanıttığımız Ümmet Coğrafyası ve Gençlik konferansları, doğa yürüyüşleri, makale tahlilleri, arama kurtarma eğitimleri, ilkyardım eğitimleri, yangın eğitimleri, empati parkuru gibi sosyal sorumluluk projeleri, çeşitli konularda seminerler, gönüllü buluşmaları, kantin buluşmaları, sabah namazı programları gibi yaptığımız ve yapacağımız etkinliklerle bir okul yılını tamamlıyoruz.

Ayrıca Genç İHH Üniversite birimimiz mevcut. Üniversiteli kardeşlerimize burs, barınma yardımı gibi nakdi yardımların yanı sıra kendilerini sosyal, kültürel, sanatsal, sportif alanlarda geliştirmelerine yönelik etkinlik ve faaliyetlerimiz oluyor. Yabancı öğrencilerimiz için ise kardeş kuruluşumuz olan Uluslararası Öğrenci Derneğimiz üzerinden yardımlar gerçekleştiriyoruz.

Röportaj: Rashed ALİ

 

İHH Üzerinde Güneş Batmayan Bir İnsani Yardım Hareketidir!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Hüseyin     2022-07-08 Gerçekten de gazeteci Rashid en yetenekli gazetecilerden biri ve Arapça'nın yanı sıra Türkçe ve İngilizce biliyor, bu yüzden onun müreffeh bir geleceği olmasını bekliyoruz.
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri