Güncel
Giriş Tarihi : 20-02-2023 15:03   Güncelleme : 20-02-2023 15:03

İsrail Arama Kurtarma Ekibi Deprem Bölgesinde Hırsızlık Yaptı

Deprem sonrasında Türkiye'ye gelen İsrailli arama kurtarma ekiplerinin, tarihi bir el yazması Tevrat'ı İsrail'e götürdüğü ortaya çıktı.

İsrail Arama Kurtarma Ekibi Deprem Bölgesinde Hırsızlık Yaptı

 

İsrail basınında yer alan habere göre, Hatay'ın Antakya ilçesinde arama kurtarma faaliyetlerine katılan İsrailli ekip, tarihi bir Tevrat el yazmasını alarak İsrail'e götürdü.

İsrailli ekipler çalışma yürüttüğü sırada yaşlı bir Yahudinin "tesadüf eseri" ekiplerin yanına geldiği, onlara elindeki tarihi el yazmasını teslim ettiği ifade edildi.

El yazmasının, Tevrat'ın kısımlarından birini oluşturan "Ester Kitabı" olduğu ve yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip olduğu belirtildi.

İsrailli ekipler yaşlı adamdan aldıklarını belirttikleri el yazmasını İsrail'e götürdü. Buna gerekçe olarak, "bölgenin Suriye'ye yakın olması ve yazmanın yanlış ellere geçme ihtimali" gösterildi.

İsrail basını, yazmaların birkaç gün içerisinde İstanbul'da güvenilir bir Yahudi din adamı bulunarak kendisine teslim edileceğini kaydetti.

Olayın ardından Türkiye'deki Yahudi Toplumu da bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, tarihi el yazmalarının İsrail'den teslim alındığı ve Türkiye'deki hahambaşılıkta koruma altına alındığı dile getirildi.

Recep YAZGANRecep YAZGAN