Samsun Haber
Giriş Tarihi : 13-02-2023 11:45   Güncelleme : 13-02-2023 11:45

Karadeniz’in En Büyük Yardım Merkezi Samsun’a Kuruldu

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin depremzedeler için başlattığı seferberlik, halkın da desteğiyle çığ gibi büyüyor.

Karadeniz’in En Büyük Yardım Merkezi Samsun’a Kuruldu

Karadeniz Bölgesi’nin en büyük yardım koordinasyon merkezini oluşturan Büyükşehir, kentte misafir edilecek afetzedelerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri otobüs terminali karşısındaki eski AVM binasını koordinasyon merkezine dönüştürdü. Merkezdeki çalışmalara, personellerin yanı sıra her yaştan gönüllü de katıldı. Başkan Mustafa Demir, hem deprem bölgesine personel, arama-kurtarma ekipleri, yardım tırları ve iş makinaları gönderildiğini, hem de şehrimizde misafir edilecek depremzedeler için hazırlık yapılarak ihtiyaçlarının koordinasyon merkezinden karşılanacağını söyledi.

 

Kahramanmaraş merkezli olarak meydana gelen ve 10 kenti etkileyen iki büyük depremin ardından harekete geçen Samsun Büyükşehir Belediyesi, depremzedelerin yaralarını sarmaya devam ediyor. Depremde zarar gören vatandaşlara kucak açan Samsunluların destekleri artarak sürüyor. Büyükşehir Belediyesi, toplanan yardımların afetzedelere hızlı şekilde dağıtılabilmesi amacıyla otobüs terminali karşısındaki eski makro avm binasını koordinasyon merkezine dönüştürdü. 'Deprem Bölgesi Yardım Kabul Aracı'na vatandaşların evlerinden getirdiği giysilerden, yataklara, çocuk bezlerinden elektrikli ısıtıcı ve battaniyeye kadar her türlü yardımı tırlara yükleyen Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ekipleri, malzemeleri koordinasyon merkezine getiriyor. Gönüllülerin de desteğiyle burada tek tek kontrol edilip ayrıştırılıyor. Gönüllü vatandaşlarla birlikte yaklaşık 500 kişilik ekibin canla başla yürüttüğü yardım faaliyetinde, zaman zaman da duygusal anlar yaşanıyor.


‘İÇİMİZ KAN AĞLIYOR’

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nda görevli Remziye Altınok, “İçimiz kan ağlıyor. Oralara gidemedik, çalışmalara katılamadık. Televizyonda görüyoruz. İnsanlarımız toprak ve betonların altında kurtarılmayı bekliyor. Biz de burada canla başla yardımları ayrıştırarak hazırlıyoruz. Halkımız her şeyi göndermiş. Koli taşırken, yanlarında olamasak da depremzedelere faydamız olacağı için huzurluyum” diye konuştu.  Samsun Büyükşehir Belediyesi’nde görevli olan ve yardım çalışmalarında gönüllü olarak yer alan Afiyet Kaya, “Bugün de burada çalışıyorum. Büyükşehir Belediyesi olarak elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyoruz. Buradan öncelikle acil ihtiyaç duyulan ekmek, ısıtıcı ve gıda kolilerini gönderiyoruz. Çok duyarlı vatandaşlarımız var. Depremzedeleri düşündükçe, yaşananları izledikçe içimiz dağlanıyor. Çok üzülüyoruz. Çocuklarıma sarılıp yatamıyorum. Allah oradaki insanlara yardım eylesin. Böyle bir acıyı bir kez daha yaşatmasın” şeklinde konuştu. 

 

‘TÜM EKİPLERİMİZİ SEFERBER ETTİK’
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 360 personelin deprem bölgesinde arama kurtarma ve lojistik çalışmalarına katıldığını söyleyerek, “Kahramanmaraş ve ilçelerinde her gün 30 bin afetzedeye sıcak yemek veriyoruz. Yine Hatay’da ve Adıyaman’da arama kurtarma ve itfaiye ekiplerimiz var. 180 iş makinemiz bölgede enkaz kaldırma çalışmaları yapıyor” dedi.

 

İLK GÜNDEN İTİBAREN YARDIM SEFERBERLİĞİ

Personellerin ve gönüllü vatandaşların çalışmalarını yerinde inceleyen Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcı Şenol Yıldız ise, “Tüm halkımıza başsağlığı diliyoruz. Depremin olduğu ilk andan itibaren başkanımız Mustafa Demir’in koordinasyonunda tüm ekiplerimizi seferber ettik. Halkın desteğiyle bölgeye 30 yardım tırı gönderildi. Daha fazla yardım malzemesi talep edilmemesinden dolayı yardımları oluşturduğumuz koordinasyon merkezinde tasnif ediyoruz. Erkek, bayan ve çocuk olarak malzemeleri ısınma, barınma, gıda, giyim gibi sınıflara ayırıyoruz. Bunları şehrimizde ağırlayacağımız depremzede kardeşlerimizin istifadesine sunacağız. Bütün ekip arkadaşlarımızı tebrik ederek, çalışmalara katılan gönüllülerimize de şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.

Recep YAZGANRecep YAZGAN