Kurban bayramının önemini anlamak
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
  Kurban bayramının önemini anlamak
13.07.2022 15:20:06

 

Kurban bayramının önemini anlamak

Müslüman kişinin yerine getirmesi gereken vacip ibadetlerden biri de kurbandır.

Kurban, Allah’a yaklaşmak ve onun hoşnutluğunu kazanmak amacıyla kurban bayramı günlerinde nitelikleri belli bir hayvanı kesmektir. Allah için kesilen bu hayvana da “kurban” denir.  Akıllı, ergenlik çağına girmiş ve maddi imkânı olan Müslümanlar, kurban kesmekle yükümlüdürler. Kur’an-ı Kerim’de şöyle ifade edilmiştir: “Rabb’in için namaz kıl ve kurban kes.” (Kevser, 108/2)

Hz. Peygamber’in birçok hadisinde de hali vakti yerinde olanların kurban kesmesini söylemiş,  hatta “Kim imkânı olduğu halde kurban kesmezse bizim  mescidimize yaklaşmasın” (İbn Mâce, Edâhî, 2);  “Ey insanlar, her sene, her ev halkına kurban kesmek vâciptir” (Tirmizî, Edâhî, 18) gibi ifadelerle bu gereklilik önemle vurgulanmıştır.

Kurban, ilk insandan günümüze kadar bütün toplumlara emredilmiş ve vakti belirlenmiş ibadetlerden biridir. (Hac, 22/34) İnsan bu ibadet vesilesiyle teslimiyet ve fedakârlık göstererek Rabbine yakınlaşır. Kurban, Allah’ın verdiği sayısız nimetler için bir şükür anlamı taşır. İnsan kurban ibadetiyle Allah’ın emrine itaat ederek kulluk bilinciyle davrandığını canlı bir biçimde ortaya koyar. Kurban, toplumda dayanışma ruhunu canlı tutar. Kurban etinin paylaşılması sebebiyle akraba ve komşularla yakınlık kurulmuş olur.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Kurban bayramının önemini anlamak Müslüman kişinin yerine getirmesi gereken vacip ibadetlerden biri de kurbandı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri