Samsun Haber
Giriş Tarihi : 22-01-2024 14:58

Mağduriyetlerimiz Artarak Devam Ediyor!

Eski uzman çavuşların mağduriyetlerinin giderilmesi için uzun süredir meclis çalışmalarını sürdüren kısa adı ATAUZDER olan Atanamayan Uzmanlar Derneği Genel başkanı Mustafa Gündeşli ve yönetim kurulu üyelerinin Meclis görüşmeleri devam ediyor.

Mağduriyetlerimiz Artarak Devam Ediyor!

Gündeşli, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili Erol Keleş, Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili Ali Kıratlı, Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili Ümmü Gülşen Öztürk, Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Fevzi Zırhlıoğlu, Milliyetçi Hareket Partisi MYK üyesi Turan Şahin, Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Musa Küçük Yeniden Refah partisi Milletvekili Ali Yüksel ile görüştü.

ATAUZDER Atanamayan Uzmanlar Derneği Genel başkanı Mustafa Gündeşli görüşmelerinde milletvekillerine konuyla alakalı olarak bilgi vererek;

Uzman Çavuşların 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri çerçevesinde yapılan atamaları 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5'inci maddesinin son fıkrası ile Uzman Erbaş Yönetmeliği hükümlerine göre yürütülmektedir."

3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5'inci maddesinin son fıkrasında;

"Uzman Erbaşların 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 92'nci maddesi hükmünden yararlanabilmeleri için en az yedi hizmet yılını tamamlamış olmaları gerekir." denilmektedir.

Bu durumda Türk Silahlı Kuvvetlerinde en az 7 hizmet yılı süresini dolduran ve kendi isteği ile görevinden ayrılan Uzman Çavuşlar Kamu Kurum ve Kuruluşlarının boş Memur Kadrolarına atanma hakkına sahiptirler.2016 yılından önce göreve başlayan ve 2 yıl görev yapmaya müteakiben bırakmak zorunda kalan Uzman Çavuşlarda hak kaybına uğramıştır. Bu Uzman Çavuşların KAZANILMIŞ HAKLARIDIR. Lakin hak sahibi binlerce Kahraman Uzman Çavuş Kazanılmış Hakları olmasına rağmen yıllardır Kamuda Memurluk Kadrolarına atanamamaktadır. Kamu kurum ve kuruluşları Atanma taleplerine Personel Alımı Yapmıyoruz, Atanabileceğiniz boş kadromuz yoktur, hizmetinize ihtiyacımız yoktur, personel giderlerimiz fazladır şeklinde cevaplar vererek olumsuz yanıt vermektedirler.

Yukarıda söz edilen kanun maddesinde atanma hakkında sadece usul belirtilmiş Vatan ve Millet için sahada canını ortaya koyarak görev yapan Kahramanların Atanma taleplerinin kurumlarca kabul edilmesi yönünde herhangi bir açıklama olmaması nedeniyle ve atama takdirinin Kurumların inisiyatifine bırakılması sebebiyle KAZANILMIŞ HAKKIMIZ olmasına rağmen ATANAMIYORUZ. Yıllarca bu mağduriyetimiz artarak devam ediyor” dedi.

Gündeşli, “Vekillerimiz sorunun çözümü konusunda yardımcı olacaklarını, Bunun bir devlet meselesi ve vefa borcu olduğunu bu mağduriyetin giderilmesi için her türlü desteği vereceklerini belirttiler.

Haklı mücadelemizde sesimizi duyan, bizlere değerli vakitlerini ayırıp bizlerden desteğini esirgemeyen

Mehmet Ali Çelebi, Erol Keleş, Ali Kıratlı, Ümmü Gülşen Öztürk Fevzi Zırhlığlu , Turan Şahin, Musa Küçük , Ali Yüksel Vekillerimize desteklerinden dolayı Eski uzman çavuşlar ve aileleri adına binlerce kez teşekkür ederiz. Minneti bir borç biliriz” diye belirtti.

adminadmin