Güncel
Giriş Tarihi : 02-08-2023 16:41   Güncelleme : 02-08-2023 16:49

Market Poşetine Zam Mı Geldi!

Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda market poşetlerine zam geldiği iddiası da yalan çıktı.

Market Poşetine Zam Mı Geldi!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan 2872 sayılı Çevre Kanunu uyarınca 2023'de alınacak geri kazanım katılım payı tutarlarına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Liste incelendiğinde, plastik poşet için belirlenen geri kazanım katılım payının 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, adet başına 38,5 kuruş olduğu belirtilmiş.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, poşetler için belirlenen geri kazanım katılım payının tüketicilerden değil, satış noktalarından yani marketlerden tahsis edildiği. Söz konusu iddianın aksine, 38,5 kuruşluk tutar marketlerin piyasaya süreceği her poşet karşılığında devlete ödeyeceği rakamı gösteriyor.

Yeni yıldan itibaren tüketicilerin plastik poşete ödeyeceği tutar ise 7 Aralık'ta yapılan güncellemeyle 25 kuruş olarak belirlenmişti.

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yürürlükte olan Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslarda yapılan güncelleme ile, "2023 yılı plastik poşetlere uygulanacak taban ücret başına vergiler dahil 25 kuruştur. 1/1/2023 tarihinden başlayarak 2023 yılı sonuna kadar ise satışa tabi tüm poşetler için uygulanacak ücret adet başına vergiler dahil 25 kuruş olup az veya daha fazla bir ücret uygulanamaz." hükmü eklenmişti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum 7 Aralık'ta 2023 yılı bütçesi görüşmeleri esnasında yaptığı konuşmada gelecek yılki poşet fiyatlarına dair : "Bu yıl da aldığımız kararla, poşet fiyatlarını 25 kuruş olarak belirliyor ve herhangi bir artışa gitmiyoruz." açıklamasında bulunmuştu.

 

 

Bugünkü resmi gazetede yayımlanan plastik poşet için 38,5 kuruş olarak belirlenen geri kazanım katılım payının, tüketicilerin poşete ödeyeceği tutarla bir ilgisi bulunmuyor. Tüketiciler marketlerde plastik poşete 25 kuruş ödemeye devam edecek. İddiaların gündeme gelmesinin ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, resmi Twitter hesabından konuya açıklık getirerek plastik poşet fiyatının vatandaşlar için değişmediğini belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar da sosyal medya hesabından attığı tweet'de vatandaşların poşeti marketlerden 25 kuruşa almaya devam edeceğini ancak yapılan yeni düzenlemeyle marketlerin sattıkları her poşet için devlete 38,5 kuruş ödeyeceğini belirtti.

Recep YAZGANRecep YAZGAN