Mide Kanseri Belirti Göstermeden İlerleyebilir
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Mide Kanseri Belirti Göstermeden İlerleyebilir
26.12.2022 17:26:40

 

Mide Kanseri Belirti Göstermeden İlerleyebilir

Mide kanserinin dünyada akciğer kanserinden sonra en sık görülen ikinci kanser türü olduğunu belirten Liv Hospital Samsun Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Kliniği’nden Prof. Dr. Serdar Yol, “Mide kanserinde son yıllarda artış görülmektedir. Hastalık hiç bir belirti vermeden ilerleyebilmektedir.

Bu yüzden aşırı tuzlu, salamuralı yiyecekleri her gün yemekten kaçınmak gerekir” dedi.

Liv Hospital Samsun Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Kliniği’nden Prof. Dr. Serdar Yol, mide kanseri hakkında açıklamalarda bulundu.

SİGARA İÇENLERDE VE ERKEKLERDE DAHA FAZLA GÖRÜLEBİLİR

Mide kanserinin dünya genelinde akciğer kanserinden sonra en sık görülen ikinci kanser türü olduğunu dile getiren Prof. Dr. Yol, "Ülkemizde erkeklerde görülen kanserlerin yüzde 7,4’ünü, kadınlarda ise yüzde 6’lık bir oranı oluşturan mide kanseri, son yıllarda giderek artış göstermektedir. Erkeklerde, A kan grubundaki kişilerde, sigara içenlerde ve şişmanlarda mide kanseri görülme riski daha fazlayken; hastalık farklı nedenlerle de gelişebilmektedir” diye konuştu.

GENETİK YATKINLIK RİSKİ ARTIRABİLİR

Prof. Dr. Yol, mide kanserini tetikleyebilecek durumları şöyle sıraladı:

•             ““Midede hazımsızlık, şişkinlik,

•             Ülsere neden olan “Helicobacter pylori” adı verilen bakteri türü tedavisinin ihmal edilmesi,

•             Geçmişte mide sinirleri kesildiği için uzun yıllar midede asit salgılanmamış olması,

•             Tütsülenmiş yiyecekler (Mide kanserinin Japonya’daki görülme sıklığı fazladır),

•             Genetik yatkınlık, 

•             Kişide gastrit ve B12 vitamini eksikliği olması

•             Mide polipleri.”

BELİRTİ VERMEDEN İLERLEYEBİLİR

Mide kanserinin hiçbir belirti vermeden ilerleyebileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Serdar Yol, şu bilgileri paylaştı:

"Mide kanseri bazen hiçbir belirti vermeden, sinsice ilerleyebilir. Belirtiler geç dönemlerde görüldüğünde, hasta cerrahi müdahale şansını kaybetmiş olabilir. Öte yandan, karnın üst kısmında şişkinlik, ağrı, çabuk doyma, iştahsızlık, bulantı, kusma, hızlı kilo kaybı, kansızlık (anemi), dışkıda gizli kan testinin pozitif çıkması hastalığın başlıca belirtileri arasındadır. Ancak tüm bu bulguların günlük yaşantıda sık rastlanan, sıradan şikâyetler olması, doktora başvurma konusunda gecikmelere yol açabilir. Hastalığın erken tanısı cerrahi girişimler bakımından avantaj sağlar. Kanser ileri dönemlerde teşhis edildiğinde, çevre organlara yayılmış olma riski hastalığın kesin tedavi şansını azaltmaktadır. Böyle durumlarda, ameliyat öncesinde kemoterapi uygulanır ve kanserdeki gerileme izlenir. Burada amaç, tekrar ameliyat şansını kazanmaktır. Eğer cerrahi olarak kansere müdahale şansı yoks, palyatif denilen, hastaya konfor sağlayacak ameliyat yöntemleri uygulanır. Bu işlemde hastanın kanser açısından tedavisi gerçekleşmez ancak hastanın yeme içme düzenine devam etmesi sağlanır."

 

 

TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAYIN

Hastanın tedavisi için cerrahi yöntemler kullanıldığında, midenin büyük bir kısmı veya tamamının alındığını ifade eden Prof. Dr. Serdar Yol, "Böyle bir operasyon sonrası hastanın sık aralıklarla, küçük porsiyonlarla beslenmesi ve besinleri çok iyi çiğneyerek yutması önerilmektedir. Mide kanseri ameliyatı ve tedavisi sonrası hasta, “Ameliyat oldum kurtuldum” düşüncesine kapılmamalı, düzenli kontrollerine devam etmelidir.

TEDAVİDE GECİKME BAŞARI ŞANSINI DÜŞÜRÜYOR

Prof. Dr. Serdar Yol, “Mide kanserinde tedavinin başarısı kanserin yakalanma süresine, yakalanma evresine, hastanın yaşına, beraberinde görülen hastalıklara, lenf bezleri ile çevre ve uzak organların tutulumuna bağlıdır. Erken evrede teşhis ve tedavi ile 5 yıllık yaşam şansı yüzde 90-100 iken, ileri evre tümörlerde bu oran yüzde 15-25’e kadar düşmektedir. Aşırı tuzlu, salamuralı yiyecekleri her gün yemekten kaçınmak, közde pişirilen gıdalardan uzak durmak, bol taze sebze yemek, sporu ihmal etmeden ideal kiloyu korumak hastalığın tedavi başarısını yükselten önemli faktörlerdir” diyerek sözlerini noktaladı.

 

 

Mide Kanseri Belirti Göstermeden İlerleyebilir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri