Nisa Alptekin En Genç Milletvekili Adayı Oldu
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Nisa Alptekin En Genç Milletvekili Adayı Oldu
10.04.2023 17:33:03

 

Nisa Alptekin En Genç Milletvekili Adayı Oldu

AK Parti, 14 Mayıs Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ndeki milletvekili adayları listesi, Yüksek Seçim Kurulu'na sundu. 18 yaşındaki Nisa Alptekin listede en genç aday olarak yerini aldı.

73 yaşındaki Şamil Ayrım ise en yaşlı aday olarak listeye dahil oldu.

Ak Parti'de 2023 seçimleri Milletvekili aday listesi belli oldu. 3 dönem kuralı istinasız olarak uygulanırken listede dikkat çeken detay ise yapılan değişiklik oldu.

EN GENÇ VE EN YAŞLI ADAYLARI OLDU

YSK'ya sunulan listede 681 milletvekili adayı yer alırken, Mevcut vekillerden 104 isim listede kendine yer buldu. Listenin en dikkat çekenler ise 18 yaşındaki en genç aday Nisa Alptekin ve 73 yaşındaki en yaşlı aday Şamil Ayrım oldu. Nisa Alptekin İzmir 1.Bölgeden aday olurken, Şamil Ayrım ise İstanbul 3.Bölgeden aday gösterildi.

Listede dikkat çeken diğer adaylar şöyle;

Engelli aday sayısı 5

Erkek aday sayısı 487

Kadın aday sayısı 113

18 – 20 Yaş aday sayısı 2

20 – 30 Yaş aday sayısı 23

30 – 40 Yaş aday sayısı 93

40 – 50 Yaş aday sayısı 210 kişi

50 – 60 Yaş aday sayısı 214

60 – 65 Yaş aday sayısı 38

65 Yaş üstü aday sayısı 20

Nisa Alptekin kimdir?

14 Mayıs seçimlerinde İzmir 1. bölge 10. sıradan aday gösterilen Alptekin, babasının AK Parti kurucularından olduğunu belirtiyor.

2004 doğumlu üniversite 1. sınıf öğrencisi Nisa Alptekin, milletvekili aday adaylığı sonrası şu açıklamalarda bulunmuştu:

"Üniversite 1. sınıf öğrencisiyim. Ben doğduğumda babam ve arkadaşları AK Parti'yi kurmuştu.

Adaletin kalkınmanın ve siyasetin ne olduğunu siyasetçi Bir babadan ve dünyaya gelişimden bu yana Türkiye yöneten, çağdaş uygarlık seviyesine taşıyan, dünya lideri Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan öğrendim.

Gezi olayları, 15 Temmuz darbesi, ekonomik operasyonlar, pandemiler, yurtiçi ve yurt dışına yapılan askeri operasyonlar ve depremler bütün bu felaketleri gören 18 yaşım...!!!

Yıkılmadan ve durmadan yoluna devam eden, kendi köprülerini, marmaraları iha'ları, silahları, atak helikopterleri, tankları, kendi Savaş gemilerini, duble yolları ve kocaman hastaneleri yapan dünya liderinin aşığı ve hayranıyım.

Şanlı ecdadın bıraktığı bu kutsal topraklarda çağ açıp Çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet, Cumhuriyeti biz kurduk onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz diyen Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimizin 100.cü yılında Türkiye yüzyılı yapacak dünya lideri Recep Tayyip Erdoğan...

Bu neslin ve hedeflerin devamı için 18 yaşında Türkiye'nin en genç milletvekili olmak için ben de varım."

Nisa Alptekin En Genç Milletvekili Adayı Oldu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri