Ofis Bir Sen Samsun İl Başkanı Fevzi Gül Memur Enflasyon Karşısında Eziliyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Ofis Bir Sen Samsun İl Başkanı Fevzi Gül Memur Enflasyon Karşısında Eziliyor!
19.11.2020 06:44:30

 

Ofis Bir Sen Samsun İl Başkanı Fevzi Gül Memur Enflasyon Karşısında Eziliyor!

Çalışan Sendikalar Konfederasyonuna bağlı Ofis Bir Sen Samsun İl Başkanı Fevzi Gül, kamu çalışanlarının vergi dilimlerinde yeniden bir düzenlemeye gidilmesi gerektiğini belirtti.

Ofis Bir Sen Samsun İl Başkanı Fevzi Gül, Nisan ayına kadar yüzde 15 oranında Gelir Vergisi öderken bir anda yüzde 20'lik üst vergi dilimine yakalanan çok sayıda memurun ödediği vergi artınca eline geçen net maaşının düştüğünü belirterek konu ile ilgili olarak basın açıklamasında bulundu.

 

Gül, Kamu çalışanlarının maaşları enflasyon karşısında her geçen gün erimektedir. Bu da yetmezmiş gibi, Nisan ayına kadar yüzde 15 oranında Gelir Vergisi öderken bir anda yüzde 20'lik ve hatta Kasım-Aralık ayında da yüzde 27’lik üst vergi dilimine yakalanan çok sayıda memurun ödediği vergi artınca eline geçen net maaşı düşmektedir. Ekim ayı enflasyon oranı Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı. TÜİK verilerine göre ekim ayında enflasyon yüzde 11.89 oldu. TÜFE'de (2003=100) 2020 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre %2,13, bir önceki yılın Aralık ayına göre %10,64, bir önceki yılın aynı ayına göre %11,89 ve on iki aylık ortalamalara göre %11,74 artış gerçekleşti. Bu durumda memurun 6.ayda aldığı yüzde 4'lük zammın üzerine çıkmış, vergiyle birlikte enflasyon da çalışanların maaşını eritmişti. Daha basit ve net bir ifade kullanacak olur isek; 6.ayda maaşına 250 lira zam alan bir memur, bunun 140 lirasını devlete gelir vergisi olarak geri ödemektedir.

 

Kamu çalışanları vergi ödemekten kaçmamaktadır. Hatta kamu çalışanları henüz maaşlarını almadan en az 3 gün önce düzenli bir şekilde vergilerini ödeyen tek vergi mükellefidir. Kamu çalışanının gelir vergisinde ilk basamak olan %15’e sabitlenmelidir. Buradan başta Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Maliye Bakanımıza sesleniyorum, dünyayı ve ülkemizi kasıp kavuran koronovirüs pandemisine rağmen cansiperane milletimize hizmet götüren kamu çalışanlarını bir nebze rahatlatacak bu düzenlemeyi bir an önce hayata geçirmenizi arzu ediyor ve bu konuda atılacak adımların ekonomiye de katkı sunacağını belirtmek istiyoruz dedi.

Ofis Bir Sen Fevzi Gül Enflasyon Memur Ofis Bir Sen Samsun İl Başkanı Fevzi Gül
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER