Prof. Dr. İbrahim tellioğlu türk tarih kurumu bilim kurulu üyesi oldu
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Prof. Dr. İbrahim tellioğlu türk tarih kurumu bilim kurulu üyesi oldu
24.11.2021 17:12:54

 

Prof. Dr. İbrahim tellioğlu türk tarih kurumu bilim kurulu üyesi oldu

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) akademisyenleri, başarılarıyla göz dolduruyor.

Üniversitelerdeki rektörlük görevlerinden farklı kurum ve kuruluşlardaki üst yöneticiliğe kadar geniş bir yelpazeye uzanan pozisyonlarda görev ve sorumluluk üstlenen OMÜ’lü akademisyenlerin en son başarı halkasına Türk Tarih Kurumu (TTK) Bilim Kurulu Üyeliğine yeniden layık görülen Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu eklendi.

Sahip olduğu akademik standartların niteliğinin ve düzeyinin gelişmesi, bilimsel ve toplumsal ilerleme adına ihtiyaç duyulan insan gücünün yetişmesi için çaba ve özen gösteren OMÜ, kadrosundaki bilim insanlarıyla bu istikamette yol alıyor. Öyle ki sergilediği nitelikli akademik performanstan ötürü Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu, TTK Bilim Kurulu Üyeliğine yeniden seçildi.

Prof. Dr. Tellioğlu yaptığı bilimsel etkinlikler ve yayınlarıyla ülkemizde tarih disiplininde en önemli ve en stratejik kurum hüviyetine sahip TTK’nın Bilim Kurulu Üyeliği ile yeniden onurlandırılması takdir topladı.

Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu Kimdir?

Genel Türk tarihi uzmanı Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu, bu alanda yazdığı "Osmanlı Hâkimiyetine kadar Doğu Karadeniz’de Türkler", "11. – 13. Yüzyıllarda Türk – Gürcü İlişkileri", "Trabzon Rum Devleti", "İlk Çağ’dan Osmanlılara Samsun", "Tarih Boyunca Karadeniz", "Türk – Ermeni İlişkileri ve 1915 Olayları", “Fethedilenlerin Gözüyle Anadolu’nun Fethi” kitaplarıyla akademik yetkinliğini gözler önüne sermiştir.

2016 yılından itibaren TTK’nın desteği ile Türkiye ve Gürcistan tarihçilerini bir araya getiren "Türk – Gürcü İlişkileri" başlıklı çalıştay ve sempozyumların da düzenleyicisi olan Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu’nun Karadeniz ve Kafkasya tarihi hakkındaki çalışmaları ise devam ediyor.

Prof. Dr. Tellioğlu, en son Türkiye Yazarlar Birliği Ödülleri içerisinde İnceleme dalında "Fethedilenlerin Gözüyle Anadolu’nun Fethi" eseriyle Yılın Yazarı olarak seçilmişti.

 

 

Prof. Dr. İbrahim tellioğlu türk tarih kurumu bilim kurulu üyesi oldu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER