Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Tıraş Olunur?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Tıraş Olunur?
10.01.2022 09:56:33

 

Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Tıraş Olunur?

Saç ekimi sonrasında en çok merak edilen soruların başında, saç ekimi sonrası ne zaman tıraş olunur sorusu gelir.

Saçların uzamasının ardından heyecanla onlara yeni bir şekil vermeyi istemek anlaşılabilir bir durumdur ancak elbette bununla ilgili sınırlamalar söz konusudur. Saç ekimi sonrasında ne zaman tıraş olabileceğiniz hususunda Dr. Bayer Saç Ekimi Kliniği’nden Doktor Yetkin Bayer bilgiler veriyor.

Saç Ekimi Sonrası Tıraş

Saç ekimi işlemi sonrası saç köklerinin (greftler) entegre olması için biraz zaman gereklidir. Bu zaman dilimi sorunsuz atlatılırsa saçlar sağlıklı ve istenilen bir şekilde çıkmaya başlayacaktır. Saç ekim işleminin sağlıklı sonuçlar verebilmesi için tıraşın doğru zamanda yapılması gerekir.

Saç ekimi yaptıran kişiler özellikle operasyonun hemen ardından bir traş olma hissiyatı içerisine girmektedirler. Çünkü ekim bölgesinde başlayan kaşıntıların traş olunması durumunda son bulacağı düşünülür. Bu hatalı bir kanıdır. Zira traş olmanın iyileşme süreciyle hiçbir ilişkisi yoktur. Aksine, süreci olumsuz yönde etkileyen bir unsur olarak öne çıkmaktadır.

Ekim sonrası traş ihtiyacı hissetmenin bir diğer sebebi de orantısızlaşan saç boyları ve bunun yarattığı estetik olmayan görüntüdür. Çünkü ekim yapılan bölgedeki kıllar, diğer doğal saçlara göre biraz daha hızlı uzamaktadır. Bu da bireyleri psikolojik açıdan olumsuz etkileyebilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki bu geçici bir sorunsaldır. Eğer süreç boyunca sabırlı olunursa ömür boyu güzel ve doğal saç yapısına kavuşulması mümkündür. Bu süreci de bir buçuk ile iki ay arası olduğunu söylemek mümkün.

Saç Ekimi Sonrası Düzeltme Kesimi

Saç ekim işlemi FUE tekniği ile yapılırsa, işlemden önce tüm saçlar zaten kısaltılmaktadır. Böylece ekim işlemi daha kolay ve sağlıklı yapılmaktadır. İşlem bittikten belli bir süre sonra şok saç dökülmesi yaşanmaktadır. Şok saç dökülmesinde ekilen saçların bir kısmı geçici bir şekilde dökülür. Bu olması gereken normal bir durumdur.

Bu dökülme olayından sonra saç kökleri gelişip belli bir süre sonra yeniden çıkmaya başlayacaktır. Fakat saç uzunluklarında bir dengesizlik oluşacaktır. Çünkü doğal olan saçlar normal büyüme hızıyla uzamaya devam edecektir. Ekilen saçlar ise sonradan çıkmaya başlayacaktır. Bu nedenle doğal saçlar daha uzunken, ekilen saçlar daha kısa kalacaktır. Kişiler bu durumu düzeltmek için düzeltme kesimi yapmak isteyeceklerdir.

Saç Ekimi Sonrası Tıraş Olma Süreçleri

Düzeltme kesimi yapmak isteyen kişi doktoruna danışmalıdır. İlk 1. ayın sonunda, doktor izin verirse kesim yapabilir. Çoğu doktor ilk ay, saç kesimini doğru bulmamaktadır. Fakat 2. ayda durum değişmektedir. Bu süre içinde saç ekimi yaptıran kişi, tıraşını makas kullanarak yapabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, makas dışında jilet veya tıraş makinası gibi aletler kullanılmamalıdır. Ekim işlemi yaptıran kişinin kafa derisine asla dokunulmamalıdır. Saçlar çekilmeden nazikçe makasla kesim yapılmalıdır. Ayrıca makasla yapılan bu tıraş düzeltme amaçlıdır.

Saç ekimi yaptıran kişinin ilk 3. ayının sonunda, saç kökleri iyice yerine yerleşir. Ayrıca kişinin saç derisi iyileşir. Bu dönemde kişi tıraş makinası kullanabilir. Fakat kafa derisi hala hassas bir özellik taşımaktadır. Bu nedenle tıraş makinasını kullanan kişinin deriye baskı uygulamaması önemlidir.

Saç ekimi yaptıran bir kişi, tıraş bıçağı veya ustura kullanabilmek için saç derisinin tamamen iyileşmesini beklemelidir. Bu süreç en erken 6. ayın sonunda gerçekleşebilmektedir. Kişi ustura veya tıraş bıçağını kullanmadan önce doktoruna danışmalıdır. Aksi takdirde istenmeyen sıkıntılı durumlar yaşanabilir.

Sonuç olarak, saç ekimi sonrası tıraş yapmak isteyen kişiler yukarıdaki hususlara dikkat etmelidir. Traş işlemine başvurmadan evvel mutlaka uzmanlara danışmalıdır. Ayrıca herhangi bir alet kullanmadan önce mutlaka doktora danışarak hareket edilmelidir. Yapılacak en ufak bir hata, uygulanacak basit bir yanlış teknik tüm saç ekimi sürecinin iptaline, hatta daha başka birçok sağlık sorununun ortaya çıkmasına neden olabilir. Nasıl ki diğer cerrahi müdahalelerin ardından işlem gören bölgeye özen gösteriliyorsa, saç ekiminden sonraki süreçte de aynı özen gösterilmelidir.

Saç ekimi, saç ekimi sonrası süreç ve diğer tüm detaylar hakkında bilgilere sadece sağlık kuruluşları ve hekimlerden cevaplar alınız. Doktorların bu noktada size sunacakları protokollere uygun bilimsel bilgiler ışığında, sağlıklı bir ekim süreci ve sonrasında sorunsuz bir süreç elde edebilmeniz mümkündür.

Dr. Yetkin Bayer’e ulaşmak ve detaylı bilgi almak için https://www.yetkinbayer.com/sac-ekimi-fiyatlari.html bu adrese tıklayabilirsiniz.

 

Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Tıraş Olunur?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri