Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Subası Mescid Projesi Beğenilmedi!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Subası Mescid Projesi Beğenilmedi!
05.09.2020 14:58:11

 

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Subası Mescid Projesi Beğenilmedi!

Samsun Büyükşehir Belediyesi Subaşı Meydan Düzenleme ve Yeraltı Mekanik Otopark Projesi'nin tamamlayıcısı olan Subası Mescid projesi vatandaşlar tarafından beğenilmedi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından İlkadım ilçesi Saitbey Mahallesi'nde yapılması planlanan Yeraltı Mekanik Otoparkı ve Subaşı Meydan Düzenlemesi Projesi’nin mimari ve statik kısmı tamamlandı.

Proje kapsamında meydan içerisindeki tarihi Hamidiye Çeşmesi yeniden yapılacak. Ayrıca meydana bir mescid inşa edilecek.

Subaşı Meydanı'nı baştan aşağıya yer altı otoparkı inşa ederek yeniden düzenlenecek.

Yeniden inşa edilecek Subaşı Hamidiye Çeşmesi’nin kadim bir mimariyle yapılacakken Subaşı Mescidi’nin post modern bir tarzda kubbesiz ve minaresinin yarım bir şekilde projelendirilmesi  vatandaşlar tarafından beğenilmedi.

Yapılan yorumlarda, “Subası Yeraltı Camii’nin kubbesinin yere konulmuş bir şekilde inşaa edilmiş olmasının da hiç de uygun olmadığını ancak dönemin şartlarına göre bu şekilde yapılmış olmasına itiraz edecek bir durum yok.

Ancak yeni yapılacak olan Mescid ya da cami projesinin kubbesiz ve yarım minareli olması hiç de hoş olmamış yorumları yapıldı.

PSOTM MODERN TARZDAN VAZGEÇİLMELİDİR

Mimar Hakkı Eldem’in de dediği gibi, “post-modernizm bir akım değil geçici bir heves, bir şakadır. Her heves gibi bu da gelip geçecektir. Post-modernistler binaları gereğinden fazla süslüyorlar, adeta maskeliyorlar. Bu ciddi bir akım olarak düşünülmemelidir”

Subası’na yapılacak cami veyahut mescidin kadim mimari özellikler taşımalı ve Ankara Külliye’de olduğu gibi ağırlıklı Selçuklu mimarisini hissettirmelidir” denildi.

Örnek çalışma;

Büyükşehir Belediyesi Samsun Büyükşehir Belediyesi Subaşı Meydan Düzenleme ve Yeraltı Mekanik Otopark Projesi Subaşı samsun Subası Mescid Otopark Projesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER