Samsun Sağlık İl Müdürü Muhammet Ali Oruç Sorumluları Koruyarak Her Şeyi Temizlediğini Sanıyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Sağlık İl Müdürü Muhammet Ali Oruç Sorumluları Koruyarak Her Şeyi Temizlediğini Sanıyor!
24.06.2022 17:06:04

 

Samsun Sağlık İl Müdürü Muhammet Ali Oruç Sorumluları Koruyarak Her Şeyi Temizlediğini Sanıyor!

Geldiği günden bugüne ilçe devlet hastanelerini yeteri kadar teftiş ve ziyaret etmeyen ve hatta şehir merkezlerindeki devlet hastaneleri de düzenli bir şekilde ziyaret etmeyen Samsun Sağlık İl Müdürü Muhammet Ali Oruç’un bundan iki yıl önce yaşanmış olan Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Cerrahi Yoğun Yoğun Bakım Servisi’ndeki dehşet görüntülerin sorumluları hakkında neden soruşturma açmadığı merak ediliyor.

Oruç’un bu dehşet görünler hakkında kılını kıpırdatmaması başka açmadığı veyahut üstünü örttüğü soruşturmaların olup olmadığını da akla getirdi.

Mesela;

Bir hastanenin başhekiminin yasak olmasına rağmen babasının diş polikliniğinde muayene yaptığı sırada sağlık müdürlüğü görevlilerine yakalanması ve hakkında tutanak tutulmasına rağmen bu tutanak bu zamana kadar nasıl sonuçlandırılmadı?

Bu durumda başhekimin sözleşmesi feshedilmesi gerekirken neden hala görevinin başındadır?

Bu ve buna benzer sorularımız zaman zaman devam edecek…

SORUMLULARI KORUYARAK HER ŞEYİ TEMİZLEDİĞİNİ SANIYOR

Yaklaşık iki yıl önce, A.Ş.'in Başhekimliği, Ş.A’nın Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlüğü, N.E.’nin Sorumlu Hemşiresi, S.Y'nin ise Yoğun Bakımlardan Sorumlu Gözetmen olduğu Cerrahi Yoğun Bakım Servisi’ndeki görevlilerinin ihmal ve ilgisiz davranışların görüntüleri ortaya çıktı.

Ortaya çıkan görüntüler insan hayatının hiçe sayıldığı, 2020 yılında çekildiği iddia edilen video ve fotoğraflar, kan donduracak cinstendi.

Görüntülerde, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Cerrahi Yoğun Bakım Servisi’nde bakımsız ve ilgisiz halde bırakılan hastanın ağzından gelen kan vaktinde müdahale edilmediği için kuruyordu.

Bir başka hastanın da dışkısının uzun süre alınmadığından çarşafın üzerine kuruduğu görülüyordu.

Bir diğer hastanın ise sondası vaktinde değiştirilmediği için doluluktan patlayarak idrar torbasından idrarının yerlere akıyordu.

Samsun Sağlık İl Müdürü Muhammet Ali Oruç’un bundan iki yıl önce yaşanmış olan Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesinin, Hastanesi Cerrahi Yoğun Yoğun Bakım Servisi’ndeki dehşet görüntülerin sorumluları hakkında görevlendirdiği incelemeci tarafından hazırlanan inceleme raporuna soruşturma izni vermeyerek soruşturmayı kapattırdığı ortaya çıktı.

Oruç, soruşturmanın kararında, “ Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Cerrahi Yoğun Bakım 1. Ünitesinde yatan hastaların normal şartlarda saat başı bakın ve temizliklerin odalarına gidilerek yapıldığı, olağanüstü durumlarda ise zaman mefhumu gözetilmeksizin bakım ve temizliklerinin düzenli olarak yapıldığı, cerrahi yoğun bakım bölümünde yatan hastaların genellikle bilinçlerinin yerinde olmadığından zaman zaman alt ve üstlerinin kirletmelerinin normal karşılandığı ancak bu gibi durumlarda gerekli temizliklerinin zamanında yapıldığının alınan ifadelerde anlaşıldığı,

BU GÖRÜNTÜLER NORMAL İSE ANORMAL OLANI TAHMİN ETMEK İSTEMİYORUZ

Hastane yoğun bakım 1. Ünitesinde görev yapan hemşirelerin tamamının yoğun bakım eğitimi aldıkları ve sertifikalarının bulunduğu,

Hastaların mağdur edildiğine dair yoğun bakım gözetimine, sorumlu hemşirelere, yoğun bakımdan sorumlu doktorlara, sağlık bakım hizmetleri müdürüne veya hastane başhekim yardımcısına, hasta ve hasta yakınlarının herhangi bir şikâyetinin olmadığı,

Hastaların bakım ve hizmetlerinin yapılmadığı ve mağdur durumda bırakıldıklarına dair yeterli bilgi ve belge bulunmadığından ilgili görevliler hakkında görevi ihmal iddiasının sübuta ermediği anlaşılmıştır.”

Bu şekilde görüş beyan ederek soruşturmayı kapatan Samsun Sağlık İl Müdürü Muahmmet Ali Oruç’a soruyoruz;

Hastaların bakım ve hizmetlerinin yapılmadığı ve mağdur durumda bırakıldıklarına dair yeterli bilgi ve belge bulunmadığından ilgili görevliler hakkında görevi ihmal iddiasının sübuta ermediği belirttiğinize göre, soruşturma dosyasında yer alan hemşirelerin vermiş olduğu şikayet dilekçelerini görmediniz ya da yok mu saydınız?

Öte yandan resimlerin bize nasıl ve nereden ulaştığını merak eden Başhekim yardımcısına bunları merak etmek yerine bu çirkin görüntülerin yaşandığı hastanesinde halen bu görüntülerin yaşanıp yaşanmadığını araştırmasını tavsiye ediyoruz.

 

 

Samsun Sağlık İl Müdürü Muhammet Ali Oruç Sorumluları Koruyarak Her Şeyi Temizlediğini Sanıyor!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Metin     0000-00-00 Hastanelerde hizmet yok
Aydın     0000-00-00 Bu müdür gitmeli Samsun da saglukhşzmetş yok.insanlar matur
Mustafa Dursun     0000-00-00 Aynı olay ile ilgili olarak hem hastane içinde soruşturma yapıldı hem de basında çıkan haberlerle ilgili valilik bizzat İl İdare kurulu başkanı Dursun Tekeyi görevlendirip soruşturma yaptı. Bunu yoğun bakımda çalışan herkes ve hastane yönetimi biliyor. O soruşturmadan sadece bu fotoğrafları çekip yayınlayan kişiler ceza aldı ve cezaları onandı. Siz de bilmeden etmeden suçlayıcı yazılar yazıp sırf birinin yeri değişti diye haber yaptırıp yazıyorsunuz. Bu yaptığınız için Allah katında suçlusunuz.
Ali     0000-00-00 Hayret nerede bu ilin valisi yokmu neden Bişey yapılmıyor sağlık müdürü demekki bunları suc saymıyor yada daha önemli işleri var ne diyelim koruması güclü demekki
Yusuf Demir     0000-00-00 Bu muhteşem habercilik başarınız için Pulitzer ödülü almanız lazım.
Samimi     0000-00-00 Şehrimizde haberciliğinde suyu çıktı maalesef. Okunacak 2-3 sayfa vardı onu da artık okuyamayacağız heralde. Bilgi kaynağınız kim veya kimler bilmiyorum ama sizi yanlış yönlendirdikleri kesin. Bahsedilen tüm bu olayların hakkında soruşturmalar açılmış cezalar veya uyarılar verilmiştir. Şahsi menfaat ve ikbal uğruna bu ve benzeri haberleri yaptıranlara gerçekten her zamankinden daha çok üzülüyorum. Saygılarımla
Ömer     0000-00-00 Adamın işi gücü reklam.o derece ki basından sorumlu,resimlerde iyi çıkmasını sağlayan çapraz odasındaki şahsı ödüllendirip uzman yaptı :)
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri