Samsun Vezirköprü Ovası Sulaması 2. Kısım İnşaatı Tamamlandı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Vezirköprü Ovası Sulaması 2. Kısım İnşaatı Tamamlandı
01.02.2021 08:39:59

 

Samsun Vezirköprü Ovası Sulaması 2. Kısım İnşaatı Tamamlandı

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Samsun ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

 

DSİ Genel Müdürlüğü olarak bu kapsamda Samsun’da bir yatırımı daha tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Vezirköprü Ovası Sulaması 2. Kısım İnşaatı” işi kapsamında; 3.870 ha yeni olmak üzere toplamda 12.044 ha arazi sulamaya hazır hale getirilmiştir. 88 milyon TL maliyetli proje tamamlanmıştır” dedi.

Söz konusu işte bugüne kadar, anaboru hattında 3.647 m CTP Boru, 1.762 m çelik boru, yedek boru hatlarında 98.911 m polietilen boru döşenmiştir. Boru döşenen kısımlardaki 710 adet sanat yapısı imalatı tamamlanmıştır. 61 km işletme ve bakım yolları, 37.5 km drenaj kanalı kazı çalışmaları ve sulama sahasında kalan 2x1000 m taşkın koruma çalışması yapılmıştır.

 

Sulama ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile yıllık 1.063 TL dekar başına gelir artışı, 3.103 kişiye istihdam alanı ve milli ekonomiye yıllık 108.000.000 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.

Samsun Vezirköprü Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri DSİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER