Samsun’da Kovid Vakaları Yüzde 100 Arttı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun’da Kovid Vakaları Yüzde 100 Arttı
21.07.2022 12:53:32

 

Samsun’da Kovid Vakaları Yüzde 100 Arttı

Samsun'da, ülkemizin tüm bölgelerinde olduğu gibi kovid vakaları artış göstermeye devam ediyor.

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “15 gün önce günlük 50 pozitif vaka görülen ilimizde, şu an günlük 1500’ün üzerinde bir vakayla karşı karşıyayız. Sadece bayram sonrası 5 günlük dönemde vaka sayımız yüzde 100’e varan bir oranla arttı” dedi.

Samsun’da İl Pandemi Değerlendirme Toplantısı yapıldı. Bilgi veren Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç “Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca’nın da belirttiği gibi son dönemde hem Türkiye’de hem de dünyada korona virüs vaka sayılarında hızlı bir artış olduğu görülüyor. Maalesef bu hızlı artışın etkilerini ilimizde de güçlü bir şekilde hissetmeye başladık. 15 gün önce günlük 50 pozitif vaka görülen ilimizde, şu an günlük 1500’ün üzerinde bir vakayla karşı karşıyayız. Sadece bayram sonrası 5 günlük dönemde vaka sayımız yüzde 100’e varan bir oranla arttı.

Bu artış karşısında bizi teselli eden tek nokta, vaka sayılarındaki artışın henüz aynı oranda hastane yatışlarımıza yansımamış olması. İl olarak hasta yatışı noktasında, kritik eşiğin uzağındayız ve uzağında da kalmamız gerekiyor. Hastalıkla aramızdaki bu mesafeyi korumamızın tek yolu da maske mesafe kurallarına yeniden özen gösterip, hatırlatma dozlarımızı yaptırmamızdan geçiyor” diye konuştu.

Kovide Karşı Hatırlatma Dozu Uyarısı

Herkesi aşıya davet eden Müdür Oruç, “Özellikle 50 yaş üstü ve 12 yaş üstü kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımız virüse karşı daha büyük bir risk altındalar. Bu gruptaki vatandaşlarımızın hastalıkla temas etmeleri halinde hastane yatışıyla sonlanabilecek bir durumla karşılaşabileceklerini unutmayarak; hatırlatma dozlarını yaptırmaları ve kalabalık ortamlarda maske kullanımına özen göstermeleri büyük önem arz ediyor.

Şu an itibarıyla hatırlatma dozu zamanı gelen vatandaşlarımızın aşılarını tüm kamu, özel hastanelerimizde; aile sağlığı merkezlerimizde ve ilçe sağlık müdürlüklerimizde yapıyoruz. Elimizde yeterli miktarda aşımız mevcut. Bakanlığımız tarafında da düzenli olarak ilimize aşı gönderiliyor. Aşı noktasında herhangi bir sıkıntımız yok. Aşı uygulama ekiplerimiz tarafından günlük ortalama 5 bin civarı aşı yapılıyor. Ancak randevu doluluk oranımız maalesef yüzde 30’lar civarında kalıyor. Covide yeniden dur demek ve vakaların hastane yatışına dönüşmemesi için bu rakamları ivedilikle artırmalıyız.

Bu nedenle lütfen, son aşı dozunun üzerinden 6 ay geçmiş, son 2 iki ay içinde Kovid-19’a yakalanmamış iseniz ve Hayat Eve Sığar Uygulaması ya da E-Nabız üzerinde aşı hakkınız tanımlanmışsa, hiç vakit kaybetmeden aşınızı yaptırın. Ekiplerimiz hazır, koronayı bir kez daha kontrol altına almak için sizlerin aşınızı yaptırarak destek olmanızı bekliyor. Siz de bize destek olun, aşınızı ertelemeden yaptırın; gerekli durumlarda mutlaka maske kullanımına özen gösterin hem kendinizi hem sevdiklerinizi Covid-19’dan koruyun” şeklinde konuştu.

Samsun’da Kovid Vakaları Yüzde 100 Arttı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Kemal     0000-00-00 Erdinç hariç bu tabloyu görünce aklıma kılicdaroglu'nun kurduğu 6+1 masa geldi niyeyse!!!!!!
MAHMUT     0000-00-00 Bu resimdeki kişilerin bir tanesi hariç hiç biri Covid nedir, Sağlık hizmetleri nasıl verilir anlamaz. Bilin bakalım o bir kişi kim.
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri